Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Maria Angela Truszkowska, dziewica
Dziś jest: Czwartek, 10 października 2024

Kozienice

Tablica upamiętnia pierwszą „Solidarność” Elektrowni Kozienice

czwartek, 09 listopada 2023 16:59 / Autor: Kamil Zapora
Tablica upamiętnia pierwszą „Solidarność” Elektrowni Kozienice
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W listopadzie 1980 roku w Elektrowni Kozienice powołano do życia związek zawodowy „Solidarność”. Dzisiaj w 43 rocznicę tego wydarzenia w zakładzie odsłonięto tablicę pamiątkową.

Tablicę upamiętniającą powstanie „Solidarności” w Elektrowni Kozienice znajdziemy przy wejściu do sali konferencyjnej, czyli dokładnie w tym samym miejscu, gdzie 43 lata temu rodził się niezależny związek zawodowy. Inicjatorami wmurowania tablicy byli Jan i Elżbieta Gajdowie, którzy na początku lat 80. byli pracownikami Elektrowni:

Dzisiaj w Elektrowni zorganizowano uroczystość związaną z 43 rocznicą utworzenia „Solidarności” w tym zakładzie połączoną z oficjalnym odsłonięciem tablicy. Dokonali tego Państwo Gajda i Władysław Drążyk - jeden z pierwszych członków związku zawodowego powstałego w listopadzie 1980 roku. Następnie proboszczowie dwóch kozienickich parafii: ks. Dariusz Sałek z parafii św. Krzyża i ks. Władysław Sarwa ze św. Rodziny pobłogosławili wszystkich ludzi, którzy na przestrzeni lat związani byli z ruchem solidarnościowym. Po złożeniu kwiatów pod tablicą przyszedł czas na przemówienia gospodarzy zakładu w Świerżach Górnych oraz zaproszonych gości. Do działaczy „Solidarności”, najczęściej już emerytowanych pracowników Elektrowni Kozienice, zwrócili się m.in.: prezes Enei Wytwarzanie Zbigniew Piętka, Piotr Kozłowski – burmistrz Kozienic, Krzysztof Wolski – starosta kozienicki, Jacek Bolek – obecny przewodniczący „Solidarności” w Enei Wytwarzanie, Krzysztof Busse z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu. Ze sceny mogliśmy usłyszeć także wspomnienia sprzed ponad czterdziestu lat pierwszych członków „Solidarności”. Na zakończenie uroczystości wysłuchaliśmy koncertu Jana Kondraka, który 16 grudnia 1981, na wieść o śmierci górników w kopalni Wujek napisał pierwszą pieśń o stanie wojennym. Dał jej tytuł Grudniowa pieśń. Ta i następne jego piosenki znalazły się potem na antenie Radia Wolna Europa, w Kwadransie Jacka Kaczmarskiego.

W sali konferencyjnej Elektrowni mogliśmy także obejrzeć wystawę planszową przedstawiającą historię niezależnych związków zawodowych w Polsce i ich wpływ na obalenie komunizmu w naszym kraju.