Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Wirgiliusz z Irlandii, biskup
Dziś jest: Środa, 27 listopada 2024

REGION

Miedź — dlaczego jest tak ważna dla organizmu?

czwartek, 21 grudnia 2023 11:20 / Autor: Reklama
Miedź — dlaczego jest tak ważna dla organizmu?
Reklama

(artykuł sponsorowany)

Do prawidłowego funkcjonowania organizm ludzki potrzebuje odpowiedniej ilości określonych pierwiastków śladowych, które wchodzą w skład enzymów, płynów ustrojowych, hormonów i tkanek. Niektóre z nich są syntetyzowane przez organizm, jednak większość musimy dostarczać wraz z pożywieniem lub suplementować. Miedź jest jednym z niezwykle istotnych mikroelementów — z naszego artykułu dowiesz się dlaczego.

Miedź — jakie funkcje spełnia w organizmie?

Równowaga poszczególnych mikroskładników w organizmie jest bardzo ważna, ponieważ każdy z nich spełnia inne funkcje. Jeśli chodzi o miedź, odpowiada w ludzkim organizmie między innymi za:

  • tworzenie czerwonych krwinek,
  • utrzymanie prawidłowego poziomu kolagenu i elastyny,
  • przyswajanie żelaza,
  • produkcję neuroprzekaźników.

W niektórych sytuacjach warto zwiększyć dostarczanie do organizmu pierwiastka, jakim jest miedź – suplement pomoże Ci zadbać o właściwą podaż tego składnika. Jeśli masz jego niedobory, po konsultacji z lekarzem możesz kupić miedź w Nowa Farmacja.  

miedz 02

Jakie mogą być skutki niedoboru i nadmiaru miedzi?

Jeśli chodzi o zbyt wysokie spożycie miedzi, zdarza się ono rzadko, ponieważ pierwiastek ten występuje w pokarmie w śladowych ilościach. Co więcej, tolerancja organizmu jest bardzo duża – średnie dzienne spożycie wynosi do 3 mg, a dawka trująca to aż 20 g!

Przedawkowanie tego pierwiastka zazwyczaj związane jest z nadmierną ekspozycją, na przykład poprzez spożycie wody zanieczyszczonej metalami obecnymi w rurach wodociągowych lub przez kontakt z toksycznymi chemikaliami. Objawami nadmiaru miedzi są między innymi dolegliwości pokarmowe (wymioty, bóle brzucha), bóle i zawroty głowy oraz metaliczny smak w ustach. W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia wątroby, niewydolności nerek i serca, a nawet śpiączki.

Biorąc pod uwagę opisane wcześniej funkcje, jakie miedź spełnia w organizmie, zbyt niska podaż skutkuje przede wszystkim zaburzeniami w układzie krążenia, odpornościowym i nerwowym oraz w strukturze kości. Objawami niedoboru może być:

  • niedokrwistość,
  • zaburzenia pracy serca,
  • osteoporoza,
  • neutropenia (niedobór białych krwinek),
  • zaburzenia neurologiczne,
  • osłabienie struktury skóry, włosów i paznokci.

Zanim zaczniesz przyjmować miedź w tabletkach, specjalista może zalecić badania, aby oznaczyć poziom pierwiastka we krwi lub rozpocznie dalszą diagnostykę, w celu wykluczenia problemów zdrowotnych mogących dawać podobne objawy. Chociaż nadmiar miedzi zdarza się rzadko, pamiętaj, że przy nieprawidłowo prowadzonej suplementacji istnieje takie ryzyko.

Miedź suplement diety — kiedy warto ją stosować?

Dzienne zapotrzebowanie na miedź nie jest bardzo wysokie, dlatego zwykle nie ma problemu z dostarczeniem jej odpowiedniej ilości z pożywienia. Najlepiej przyswajalną formą tego składnika jest miedź organiczna. Między innymi warzywa liściaste i strączkowe, orzechy, pełnoziarniste produkty zbożowe i kakao zawierają miedź. Suplementacja może być jednak konieczna przy niektórych chorobach, takich jak celiakia, choroby trzustki czy genetyczna choroba Menkesa, ze względu na zaburzenia wchłaniania.

Problemy z przyswajaniem może również powodować zbyt duże spożycie cynku lub witaminy C. Z tego powodu w aptekach miedź i cynk dostępne są jako jeden, złożony suplement. Takie połączenie ma zapobiegać powstawaniu niedoborów miedzi podczas przyjmowania cynku, zapewniając równowagę tych pierwiastków w organizmie.

Jeśli obserwujesz u siebie symptomy niedoboru miedzi lub jesteś narażony na wyższe ryzyko ich występowania ze względu na choroby współistniejące, skonsultuj się z lekarzem i zacznij suplementację!

(artykuł sponsorowany)