Kozienice
Dzisiaj obchodzimy urodziny króla Zygmunta I Starego
Dokładnie 557 lat temu, 1 stycznia 1467 roku w Kozienicach na świat przyszedł przyszły władca Polski i Litwy – król Zygmunt I Stary. Dzisiaj w pensjonacie nad jeziorem Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej wyprawiło mu urodziny. Posłuchajcie jakie atrakcje czekały na gości.
Na początku wysłuchaliśmy prelekcji dr Pawła Jusiaka na temat rządów Zygmunta I Starego. Dowiedzieliśmy się m.in., że król urodzony w Kozienicach był jednym z najdłużej panujących w historii Polski i rozpoczął daleko idące reformy w kraju. Ponadto wygląd zamku na Wawelu jaki znamy obecnie i wiszący tam Dzwon Zygmunta zawdzięczamy właśnie kozieniczaninowi. Jednak co najważniejsze - za jego panowania diametralnie poprawiła się sytuacja Polski i Litwy na arenie międzynarodowej, o czym więcej usłyszycie od samego dr Jusiaka:
Z kolei historyk i członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej Krzysztof Zając opowiedział o materialnych i niematerialnych formach upamiętnienia króla Zygmunta Starego w Kozienicach. Jedną z najnowszych jest ulica na osiedlu Głowaczowska. Od maja 1918 patronem obecnej PSP 2 jest przedostatni król z dynastii Jagiellonów. Natomiast najstarszą pamiątką w Kozienicach po Zygmuncie Starym jest kolumna Zygmunta uznawana przez historyków za najstarszy świecki pomnik w Polsce. Jak powiedział Krzysztof Zając, posiada ona wiele cech, które wyróżniają ją spośród innych tego typu obiektów w Polsce:
Lokalną ciekawostką jest, że do końca XIX wieku na Babiej Górze (trasa Kozienice-Radom) znajdował się inny pomnik upamiętniający narodziny króla w Kozienicach. Według ludowych podań miał on znajdować się w miejscu, gdzie rozpoczęła się akcja porodowa Elżbiety Rakuszanki – matki Zygmunta.
Dzisiejsze spotkanie było też okazją do zaprezentowania projektu „Zygmuntów” – statuetki i dyplomu honorowego dla zasłużonych osób pochodzących z Kozienic i instytucji szczególnie zaangażowanym w rozwój kultury. Kiedy i w czyje ręce będą one trafiały spytaliśmy Lecha Wiśniewskiego – prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej:
Projekt statuetki autorstwa Jacka Krekory i dyplomu autorstwa Zbigniewa Kurasińskiego znajdziecie w galerii zdjęć pod artykułem.
Na zakończenie obejrzeliśmy inscenizację historyczna „Młodość i edukacja królewicza Zygmunta” w wykonaniu uczniów z I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach, pod kierunkiem dr Małgorzaty Kuśmierczyk-Balcerek. Jak na urodziny króla przystało, nie zabrakło tortu urodzinowego z wizerunkiem władcy, który możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.
Obchodzenie urodzin Zygmunta I Starego zainicjowane zostało przez TMZK w zeszłym roku. Z naszej relacji z 1 stycznia 2023 roku dowiecie się m.in. dlaczego przyszły władca jednego z największych królestw świata przyszedł na świat akurat w puszczańskiej wiosce jaką były Kozienice w drugiej połowie XV wieku. Link do relacji TUTAJ.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/74187-dzisiaj-obchodzimy-urodziny-krola-zygmunta-i-starego#sigProGalleriabdb400865c