Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

Kozienice

Energiczni Emeryci na szlaku mjr Hubala

poniedziałek, 13 maj 2024 12:41 / Autor: Kamil Zapora
Energiczni Emeryci na szlaku mjr Hubala
fot: Energiczni Emeryci
Kamil Zapora

Emeryci Enei Wytwarzanie zrzeszeni w stowarzyszeniu Energicznych Emerytów wzięli udział w rajdzie pieszo-rowerowym, który wiódł trasami „Spalskiego Parku Krajobrazowego”.

Baza wypadowa uczestników rajdu znajdowała się w Inowłodzu w powiecie tomaszowskim (woj. łódzkie). Większość z nich dostała się tam samochodami, jednak trzech energicznych emerytów pokonało trasę z Kozienic do Inowłodza rowerem. Przejechanie 120 kilometrów zajęło im 7 godzin.

Pierwszy etap rajdu szlakiem walk mjr Hubala przebiegał wzdłuż rzeki Pilicy do miejscowości Poświętne. W tej miejscowości rozpoczyna się ścieżka dydaktyczna rowerowo-piesza, prowadząca szlakiem bojowym Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”. Uczestnicy zwiedzili tam Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej, która znajduje się w wśród lasów spalskich miejsca walk i śmierci słynnego mjr. Hubala.

Następnie szlak doprowadził energicznych emerytów do miejscowości Anielin, w której znajduje się szaniec wybudowany przez okolicznych mieszkańców upamiętniający zamordowanie przez Niemców mjr Hubala, oraz żołnierzy z jego oddziału. Cała trasa liczyła w sumie ok. 30 km, wśród znajdujących się tam leśniczówek Bielawy, Dębie i szaniec mjr Hubala.

Drugi etap rajdu rozpoczął się od zwiedzania kościoła pod wezwaniem Świętego Idziego, który znajduje się na najwyższym wzniesieniu w okolicach Inowłodza. Jest to XII wieczny zabytek klasy zerowej. Obok kościoła znajduje się pomnik, oraz obelisk poświęcony księciu Władysławowi Hermanowi. Następnie uczestnicy rajdu przeszli do ruin zamku wybudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Kolejnym punktem rajdu było odwiedzenie miejscowości Teofilów. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości datują się z XIV wieku. W tej miejscowości znajduje się kopalnia halcedonitu oraz grota Świętego Huberta wybudowana z dużych głazów, a poświęconego Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Ignacemu Mościckiemu, wskrzesicielowi tradycji myśliwskich Świętego Huberta. Został on wybudowany w 1935 roku.

Następnie uczestnicy rajdu jako „Energiczni Emeryci” przejechali rowerami do miejscowości Spała, w której zwiedzili Centralny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, park, w którym znajduje się pomnik Prezydenta Ignacego Mościckiego oraz pomnik żubra. Kolejna na trasie była miejscowość Konewka, w której znajduje się bunkier z okresu II wojny światowej o długości około 400 metrów. Bunkier został wybudowany podczas okupacji niemieckiej, w celu ukrywania pociągów sztabowych wojska niemieckiego. Bunkier ten spełnia rolę muzeum II wojny światowej.

Po zwiedzeniu bunkra grupa wróciła do miejsca zakwaterowania i po załadowaniu rowerów na przyczepy ruszyła w powrotną drogę. Warto nadmienić, że trzech energicznych emerytów wróciło do Kozienic na rowerze.

Wieczorem odbyło się uroczyste zakończenie rajdu z grillem. Patronem rajdu był burmistrz gminy Kozienice.