Kozienice
Enea Wytwarzanie na cel wzięła motyle
Enea Wytwarzanie razem z Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym zachęcają do wysadzania w swojej okolicy roślin, bez których rzadkie i piękne gatunki motyli nie przeżyją. W tym celu zorganizowali specjalną akcję, o której przeczytacie poniżej.
Motyle to ważne gatunki owadów będące wskaźnikami zmian jakie zachodzą w środowisku. W okolicy Elektrowni Kozienice znajduje się wiele stanowisk rzadkich i chronionych gatunków. Są to między innymi: modraszek telejus, modraszek nausitous, czerwończyk nieparek, czerwończyk fioletek, szlaczkoń szafraniec. Wymienione są one w Załączniku II Dyrektywy Siedliskowej, a ich obecność warunkuje tworzenie obszarów europejskiej sieci Natura 2000. Niestety ich stanowiska są często zagrożone, np. w wyniku intensywnej gospodarki rolnej, oprysków chemicznych, braku dostępu do roślin nektarodajnych czy żywicielskich, na których żerują ich gąsienice.
W ramach kolejnej edycji projektu „Zielone oblicze Elektrowni Kozienice”, wspólnie z Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym zrealizowano działania mające na celu wspomożenie bazy pokarmowej dla najcenniejszych motyli o znaczeniu wspólnotowym. Przekazanych zostało około 80 specjalnie wyhodowanych sadzonek roślin, gatunków, które są niezbędne do przeżycia dla motyli. Były to: krwiściąg lekarski, rdest wężownik i szczodrzeniec. To na nich właśnie motyle składają jaja, a potem żerują gąsienice. Jest to charakterystyczne i każdy gatunek ma swoją dedykowaną ściśle roślinę i nie może złożyć jaj na żadnej innej. Stąd też pomysł na czynną ochronę tych gatunków w oparciu o wysadzanie do środowiska naturalnego wcześniej przygotowanych gatunków roślin. Sadzonki zostały przekazane i rozdane wśród pracowników Elektrowni Kozienice i miejscowego Nadleśnictwa Kozienice. Dotarto także do lokalnych gospodarzy i rolników z prośbą, aby przekazane i specjalnie opisane krwiściągi, rdesty wysadzili na swoich łąkach.
W okresie wiosny przygotowano także i przekazano około 100 sadzonek roślin miododajnych dla motyli z przeznaczeniem do wysadzenia w ogrodach przydomowych jako rośliny ozdobne. Były to m.in.: rudbekie, goździki, lebiodka, wielosił, omieg, miesięcznica, złocień, rumian żółty. Będą one stanowiły niewątpliwą ozdobę ogrodów pracowników zakładu oraz mieszkańców powiatu kozienickiego. Jednocześnie przyczynią się do zwiększenia bogactwa motyli odwiedzających ogrody i korzystających z ich nektaru. Będą to takie gatunki jak: rusałki, cytrynki, pazie czy przestrojniki i przeplatki.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/77028-enea-wytwarzanie-za-cel-wziela-sobie-motyle#sigProGalleria37e8fd1e23