Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Niedziela, 24 listopada 2024

REGION

Esperal – skuteczność wszywki alkoholowej w leczeniu uzależnienia od alkoholu

środa, 31 lipca 2024 09:21 / Autor: Reklama
Esperal – skuteczność wszywki alkoholowej w leczeniu uzależnienia od alkoholu
Reklama

(artykuł sponsorowany)

Esperal to farmakologiczny sposób wspierania procesu terapeutycznego podczas walki z uzależnieniem alkoholowym. Pacjenci określają go powszechnie mianem wszywki alkoholowej ze względu na drogę jego podania. Ma bowiem formę jałowych tabletek wszywanych podskórnie do organizmu uzależnionego pacjenta. Implantacja Esperalu jest szybka i bezbolesna. Lek stopniowo uwalnia się do ustroju pacjenta nawet przez rok, pomagając mu utrzymać stan abstynencji alkoholowej.

Skuteczność, jaką charakteryzuje się Esperal, wynika głównie z mechanizmu jego działania – blokady wydzielania enzymu wątrobowego, koniecznego dla prawidłowego przebiegu metabolizmu alkoholu. Osoby uzależnione, korzystające z farmakologicznej terapii awersyjnej, powstrzymują się od picia alkoholu głównie z obawy przed pogorszeniem stanu zdrowia. Znają bowiem konsekwencje połączenia etanolu z disulfiramem. Substancja czynna wszywki alkoholowej odpowiedzialna jest za powstawanie nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów tzw. reakcji disulfiramowej. Odczuwają je jedynie ci chorzy, którzy mimo zakazu lekarza decydują się na podjęcie wysoce ryzykownych prób przepicia leku.

Esperal (wszywka alkoholowa) – czy jest skuteczna w leczeniu alkoholizmu? Terapia awersyjna

Wszywka alkoholowa jest potoczną nazwą całej procedury medycznej, podczas której Esperal umieszcza się we wnętrzu ciała pacjenta. Wspomniana substancja to inhibitor (bloker) dehydrogenazy aldehydowej. To jeden z enzymów wątrobowych, produkowany przez narząd w celu prawidłowego trawienia alkoholu etylowego. Substancja czynna leku ma zatem za zadanie blokować mechanizm metabolizmu alkoholu w ludzkiej wątrobie. W warunkach fizjologicznych etanol przekształcany jest w organizmie przez enzymy do mniej szkodliwych substancji – z aldehydu octowego do kwasu octowego. Bez udziału enzymu szlak metaboliczny substancji odurzającej zostaje zaburzony. W organizmie zaszytego uzależnionego kumuluje się aldehyd octowy. Co szczególnie istotne, objawy niepożądane odczuwalne są tylko dla tych chorych, którzy podczas stosowania Esperalu spożywają alkohol.

Disulfiram uniemożliwia zachodzenie fizjologicznych procesów trawiennych. Zaszycie Esperalem ma zatem działanie awersyjne. Pacjent powstrzymuje się od spożywania alkoholu, mając świadomość groźnych skutków picia. Esperal wywiera zatem pośredni efekt psychologiczny. Strach przed konsekwencjami jest na tyle silny, by sztucznie motywować pacjenta do utrzymania wstrzemięźliwości.

Wskazania i przeciwwskazania do implantacji disulfiramu – bezpieczna kwalifikacja pacjenta do zaszycia

Esperal wszywa się do wnętrza organizmu pacjenta wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Niemożliwe jest zatem samodzielne zastosowanie wszywki alkoholowej. W Centrum Medycznym Galmedic specjaliści przeprowadzają skrupulatną kwalifikację chorego do zabiegu implantacji. Weryfikują istnienie wskazań do zastosowania awersyjnej metody leczenia choroby alkoholowej. By zapewnić pacjentowi najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu, eliminują również ewentualne przeciwwskazania.

Zaszycie alkoholowe proponuje się zwykle chorym w zaawansowanej fazie rozwoju choroby alkoholowej. W stadium krytycznym i przewlekłym zmagają się oni bowiem z konsekwencjami długotrwałego spożywania alkoholu. Trwają w tzw. ciągach alkoholowych, które szczególnie trudno im przerwać. Dotyczą ich przykre dolegliwości wynikające z głodu alkoholowego (Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego). Ich nałóg jest na tyle zaawansowany, że należy zastosować wiele elementów kompleksowej terapii alkoholizmu. W takim przypadku wszywkę alkoholową zwykle poprzedza się odtruciem alkoholowym (detoksykacją pacjenta). Wskazaniem do zastosowania Esperalu jest chęć przerwania ciągu alkoholowego i wzmocnienia efektów podejmowanych działań terapeutycznych. Lek należy stosować równocześnie z uczestnictwem pacjenta w psychoterapii.

Przed rozpoczęciem leczenia awersyjnego konieczne jest odstawienie substancji odurzającej. Zmniejszyć i ostatecznie całkowicie wyeliminować spożycie alkoholu pomagają specjaliści Centrum Medycznego Galmedic. Podstawowym przeciwwskazaniem do wszycia disulfiramu jest bowiem stan po spożyciu lub upojenie alkoholowe pacjenta. By chirurg mógł bezpiecznie przeprowadzić zabieg, chory powinien pozostawać trzeźwy przynajmniej przez 24 godziny poprzedzające procedurę medyczną. Wśród innych przeciwwskazań do zaszycia wymienia się głównie nadwrażliwość na składniki leku, złożone choroby nerek lub wątroby, zaburzenia psychiczne, łącznie z epizodami depresji i myślami samobójczymi w przeszłości.

Dla pacjentów chcących wszyć Esperal Radom jest atrakcyjną lokalizacją ze względu na dostępność specjalistów Centrum Medycznego Galmedic. Rozwiewają oni wszelkie wątpliwości i zajmują się kompleksowym przygotowaniem chorego do zabiegu, a następnie zaszyciem.

Abstynencja od alkoholu a Esperal i jego bezpieczeństwo – reakcja disulfiramowa

Esperal wymaga od pacjenta zachowania całkowitej abstynencji. Ze względów bezpieczeństwa stosowanie wszywki alkoholowej zaleca się wyłącznie u tych pacjentów, którzy zdolni są do świadomej współpracy z lekarzem. Powinni oni bowiem stosować się do jego zaleceń. Wyrażając zgodę na wykonanie zaszycia alkoholowego, decydują się na zachowanie wstrzemięźliwości i unikanie produktów zawierających choćby śladowe dawki etanolu.

Jeżeli pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarza, musi liczyć się z ryzykiem wystąpienia niebezpiecznych i nieprzyjemnych objawów tzw. reakcji disulfiramowej. Połączenie etanolu i disulfiramu skutkuje pojawieniem się nudności, wymiotów, bólu i zawrotów głowy, prowadzących nawet do utraty przytomności. Warto jednak zaznaczyć, że dolegliwości te nie są uznawane za skutki uboczne stosowania wszywki, ale za konsekwencje niesubordynacji pacjentów. Trzeźwość zapobiega zatruciu aldehydem octowym i innymi toksynami zawartymi w alkoholu. Objawy reakcji disulfiramowej występują już po kilkudziesięciu minutach od spożycia etanolu. Utrzymują się długotrwale, przybierając na sile wraz z upływem czasu. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, a nawet nagłego zatrzymania krążenia. Zagrażają zatem nie tylko zdrowiu, ale również życiu pacjenta.

Na czym polega zabieg wszycia Esperalu?

Esperal wszywa się podczas krótkiego i mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Operatorem skalpela jest doświadczony chirurg. Przygotowuje on pacjenta do zabiegu – przede wszystkim oczyszcza i dezynfekuje jego skórę w okolicy pola zabiegowego. Stosuje ponadto znieczulenie miejscowe, zwiększając komfort i bezpieczeństwo chorego podczas zabiegu. Lek Esperal umieszcza się w obszarze podpowięziowym mięśnia pośladkowego. Do tej lokalizacji lekarz dociera, wykonując niewielkie nacięcie tuż nad pośladkiem chorego. Implantacja wszywki alkoholowej polega na zaszyciu kilku jałowych tabletek. Powstałą ranę należy zaszyć z użyciem nici chirurgicznych. Na szwy lekarz zakłada jałowy opatrunek, którego zmianą zajmuje się pacjent w warunkach domowych. Jego stan zdrowia i przebieg rekonwalescencji nie wymaga bowiem hospitalizacji.

Jak długo działa wszywka alkoholowa (Esperal)?

Pacjenci zastanawiają się nie tylko nad tym, czy wszywka jest skuteczna, ale również ile działa Esperal. Oryginalny lek Disulfiram WZF uwalnia się do organizmu zaszytego człowieka długotrwale. Jego działanie obejmuje okres nawet od 8 do 12 miesięcy. To czas, w którym warto zastosować kompleksową terapię choroby alkoholowej. Specjaliści radzą, by połączyć stosowanie Esperalu z psychoterapią alkoholizmu.

Czy zabieg implantacji pomaga w terapii choroby alkoholowej? Czy istnieje lek na uzależnienie?

Esperal nie jest lekiem na chorobę alkoholową. Co więcej, badacze uważają, że niemożliwe jest całkowite wyleczenie uzależnionego z nałogu. Dzięki terapii może on jednak pozostać trzeźwy, co gwarantuje jego wyższy poziom jakości życia oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia. Zabieg implantacji pomaga w długotrwałym utrzymaniu abstynencji alkoholowej. To wspomagająca metoda leczenia alkoholizmu.

(artykuł sponsorowany)