Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

Nie chcieli być bohaterami. Chcieli po prostu pomóc zagrożonym

czwartek, 24 października 2024 12:40 / Autor: Wojciech Sałek
Nie chcieli być bohaterami. Chcieli po prostu pomóc zagrożonym
foto: Instytut Pileckiego
Wojciech Sałek

29 października br. w Zwoli, Instytut Pileckiego upamiętni Józefa Sucheckiego i Jana Wolskiego, zamordowanych za udzielenie pomocy wielu Żydom podczas okupacji niemieckiej. Jest to 38. upamiętnienie w ramach programu „Zawołani po imieniu". Do tej pory uhonorowano 99. Polaków.

Od sierpnia do listopada 1942 roku, Niemcy realizując plan likwidacji gniewoszowskiego getta stopniowo wysiedlali wszystkich jego mieszkańców przewożąc ich między innymi do obozu zagłady w Treblince. Ci, którym udało się zbiec, także dzięki pomocy ludności polskiej szukali ratunku u znajomych rolników z okolicznych wsi, m.in. u Józefa Sucheckiego i jego sąsiada Jana Wolskiego - rolników, którzy z niewielkich gospodarstw musieli wyżywić wielodzietne rodziny. W źródłach nie ma żadnej informacji, jakoby Wolscy lub Sucheccy przyjmowali od ukrywanych Żydów pieniądze, ale nie można wykluczyć, że otrzymywali jakąś zapłatę, jeśli nie materialną, to w formie pracy.

17 sierpnia 1943 r. o świcie najprawdopodobniej na skutek donosu kolonistów niemieckich z pobliskiej osady Marianów, do Zwoli przybyła grupa niemieckich żandarmów. Najpierw wkroczyli do gospodarstwa Wolskich, a następnie wtargnęli do domu Sucheckich. Podczas przeszukiwania budynków żandarmi brutalnie pobili mieszkańców, nie oszczędzając dzieci. Następnie zabrali Jana Wolskiego i Józefa Sucheckiego do znajdującego się po sąsiedzku obejścia Gąsiorów. Podczas brutalnego wypytywania o miejsce ukrycia Żydów Wolski podjął próbę ucieczki. Dosięgły go jednak strzały jednego z żandarmów. Za stodołą, w miejscu, gdzie upadł Wolski, Niemcy kazali wykopać dół Sucheckiemu,. następnie zastrzelili Józefa Sucheckiego, który został pogrzebany w tym dole razem z Janem Wolskim. Niedługo po wojnie ciała zamordowanych zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz parafialny w Oleksowie.

Program upamiętnienia | wtorek, 29 października 2024 roku

11.00 - Msza Święta, Kościół pw. Niepokalanego Serca Maryi w Gniewoszowie

12.30 - Odsłonięcie tablicy upamiętniającej i złożenie kwiatów Teren przed świetlicą wiejską w Zwoli, Zwola Stara 20A, 26-920 Zwola

Organizatorów wydarzenia reprezentować będzie: p.o. dyrektor Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski, Starosta Kozienicki p. Krzysztof Wolski, Wójt Gminy Gniewoszów p. Marcin Gaca, uroczystość odbędzie się z udziałem potomków zamordowanych.

W ramach programu Zawołani po imieniu Instytut Pileckiego wydobywa z niepamięci historie Polaków, którzy za ratowanie Żydów skazanych na Zagładę zapłacili życiem własnym i swoich najbliższych. Program łączy badania naukowe, edukację historyczną i różnorodne działania w obszarze kultury pamięci. Poszukiwaniom archiwalnym, które służą dokładnemu odtworzeniu przebiegu wydarzeń, towarzyszą wizyty w miejscach zbrodni – najczęściej w małych miejscowościach i wsiach, kluczowe znaczenie ma nawiązanie relacji z rodzinami zamordowanych i potomkami ratowanych Żydów, jeśli tym ostatnim udało się przeżyć.

 

źródło: https://instytutpileckiego.pl/pl/instytut/kalendarz/upamietnienie-jozefa-sucheckiego-i-jana-wolskiego