Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

SPORT

XXII Memoriał Henryka Zatorskiego

czwartek, 15 listopada 2018 09:50 / Autor: Michał Kaczor
fot. ROZPN
Michał Kaczor

W sobotę odbędzie się XXII Memoriał Henryka Zatorskiego. O puchar powalczy 8 drużyn piłkarskich.

W turnieju wezmą udział drużyny piłkarskie z rocznika 2006 i młodsi z trzech województw. Rozgrywki rozpoczną się o 9:00 w hali sportowej przy ul. Głowaczowskiej 26 w Kozienicach.

ościem specjalnym będzie Paweł Skóra – Mistrz Świata, Europy i Polski we freestyle football, który pokaże kilka niesamowitych tricków i sztuczek z piłką.

O mistrzostwo powalczą: Proch Pionki, Energia Kozienice, Junior Radom, UKS AP Champions Końskie, Wisła Puławy, Pogoń Siedlce, Orlęta Radzyń Podlaski i Juventa Starachowice.

Rywalizacja odbywać się będzie na zasadzie ligowej "każdy z każdym" w czasie 14 minut. Zwycięzca zostanie wyłoniony około godziny 16 po rozegraniu 28 spotkań.

- Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się zorganizować Memoriał w Kozienicach i mam nadzieję, że poziom sportowy i organizacja będą stały na równie wysokim poziomie. Każda drużyna wróci do domu z nagrodami. Będziemy też wybierać najlepszego zawodnika i bramkarza oraz oczywiście króla strzelców. Super niespodzianką będzie wizyta Pawła Skóry, który podczas przerw w grze pokaże sztuczki piłkarskie na światowym poziomie – zaprasza Marcin Zbyszyński, wiceprezes ds. organizacyjnych Prochu Pionki.

Henryk Zatorski – urodził się 26 marca 1919 roku w Odessie. Z zawodu technik-chemik. Wychowanek klubu Grzegórzecki Kraków, w którym grał w latach 1932-1933. Potem trafił do Wisły Kraków, której barwy reprezentował w latach 1933-1936. Już w wieku 17 lat zadebiutował w Lidze Państwowej (najwyższa przed wojną liga w Polsce). Pod pseudonimem "Władysławski" zagrał dla Wisły sześć meczów i zdobył dwa gole. Występował na pozycji środkowego napastnika. Mimo filigranowych warunków fizycznych (162 cm – 62 kg) postrzegany był jako świetny technik i obiecujący strzelec. W latach 1937-1939 i 1945-1952 był piłkarzem KS Chełmek. Wywalczył z tym zespołem awans do drugiej ligi.

Od połowy lat '50 na stałe związany z Ziemią Radomską. Najpierw jako piłkarz, a potem trener Włókniarza Radom (obecny Radomiak). Pracował też w Czarnych Radom, Broni Radom czy Pilicy Białobrzegi. Spędził ponad 20 lat na ławkach trenerskich w Pionkach prowadząc z sukcesami drużyny młodzieżowe i pierwszy zespół seniorów Klubu Sportowego Proch. Przez swoich wychowanków wspominany jako wyjątkowy człowiek, wybitny szkoleniowiec i wychowawca młodzieży, który wyprzedzał epokę. Prekursor prowadzenia szkółek piłkarskich dla najmłodszych adeptów futbolu. Wiele lat pracował jako trener okręgowy w Radomskim OZPN. Posiadacz licznych odznaczeń sportowych i państwowych: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Złota Odznaka Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zmarł 16 stycznia 1990 roku w Radomiu.