Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Urszula Ledóchowska, zakonnica
Dziś jest: Środa, 29 maja 2024

SPORT

Rekord Świata Wincentego Korczaka w biegu 24-godzinnym

poniedziałek, 13 maj 2024 08:23 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Monika Zychowicz
Elżbieta Warchoł

Wincenty Korczak przebiegł niemal 220 km czasie 24 godzin. Poprawił swój rekord życiowy na tym dystansie o ponad 11 km i ustanawił nowy REKORD ŚWIATA w kategorii M65! Poprzedni rekord został ustanowiony w 2004 roku przez Francuza Christiana Mainixa, czyli przez 20 lat nikt nie był stanie pobić tego rekordu.

UltraPark Weekend odbył się 11 i 12 maja 2024 roku w Pabianickim Parku Wolności. W ramach imprezy rozgrywane były zawody biegowe na dystansie 50 km, jak również biegi: 24 godzinny i 48 godzinny. Zawody zgromadziły znakomitych biegaczy nie tylko z Polski (np. Patrycja Bereznowska czy Paweł Żuk), ale również z Ukrainy, Litwy, Wielkiej Brytanii, a nawet ze Stanów Zjednoczonych czy z Chin - informuje Monika Zychowicz z Wamtechnik.

W biegu 24 godzinnym na pętli o długości 1725 metrów tradycyjnie już po raz piąty wystartował mieszkaniec Antoniówki, członek Stowarzyszenia Biegiem Radom! – Wincenty Korczak. W biegu wystartowało 84 zawodników.

Wincenty Korczak tradycyjnie rozpoczął swój bieg spokojnym tempem i początkowo plasował się w drugiej połowie stawki, jednak z każdą kolejną godziną przesuwał się do góry w klasyfikacji generalnej. Momentami było ciężko – dokuczał żołądek, zaczęły pojawiać się pierwsze bóle, ale dzięki swojej silnej psychice Wincenty nie poddał się i dzielnie walczył o kolejne kilometry. A kiedy nogi nie chciały już biec, on biegł głową i sercem - mówi Monika Zychowicz z Wamtechnik.

Ostatecznie Wincenty Korczak w czasie 24 godzin przebiegł 219 km 939 metrów, poprawiając swój rekord życiowy na tym dystansie o ponad 11 km i ustanawiając nowy REKORD ŚWIATA w kategorii M65! Poprzedni rekord został ustanowiony w 2004 roku przez Francuza Christiana Mainixa, czyli przez 20 lat nikt nie był stanie pobić tego rekordu.

Wincenty Korczak był jednym z najstarszych zawodników na tym dystansie (w tym roku będzie obchodził swoje 67 urodziny), a wynik, który uzyskał, pozwolił mu na zajęcie 11 miejsca w klasyfikacji generalnej oraz 1 miejsca w swojej kategorii wiekowej. Tym samym obronił ubiegłoroczny tytuł Mistrza Polski w swojej kategorii wiekowej.