Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Oswald, biskup
Dziś jest: 29 lutego 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Pamięć o ks. Kotlarzu

16 sierpnia 2019, 14:23 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

W niedzielę przypada 43. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Romana Kotlarza.

Uroczystości upamiętniające organizuje Zarząd Regionu Ziemia Radomska NSZZ "Solidarność" oraz NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska. Odbędą się w Koniemłotach, Radomiu oraz Pelagowie.

Porządek uroczystości 43. rocznicy męczeńskiej śmierci oraz 91. rocznicy urodzin ks. Romana Kotlarza:

18 sierpnia (niedziela):

9:30 - modlitwa, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy przy grobie ks. Romana Kotlarza na cmentarzu parafialnym w Koniemłotach,

9:40 - przemarsz do kościoła parafialnego,

9:50 - złożenie kwiatów pod obeliskiem poświęconym ks. Romanowi Kotlarzowi,

10:00 - msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w intencji ks. Romana Kotlarza.

16:30 - złożenie kwiatów i modlitwa w intencji ks. Romana Kotlarza przy kamieniu na rondzie ks. Romana Kotlarza w Radomiu

17:00 - msza św. rocznicowa w intencji ks. Romana Kotlarza w kościele pw. MB Częstochowskiej Trablice Pelagów,

18:00 - przemarsz uczestników do plebanii - muzeum ks. Romana , złożenie kwiatów przed obeliskiem przy plebanii - muzeum.

Ks. Roman Kotlarz jest jednym z bohaterów protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku. Do dziś pozostaje w pamięci wielu osób symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. Ks. Roman Kotlarz (1928-1976) 25 czerwca 1976 r. znalazł się - jak sam pisał - "świadomie i dobrowolnie" w ogromnej rzeszy strajkujących z Zakładów Metalowych Waltera w Radomiu. Następnie ze schodów kościoła Świętej Trójcy błogosławił protestujących robotników w czasie manifestacji. Po wydarzeniach Czerwca '76 ks. Kotlarz modlił się w parafii w Pelagowie wraz z wiernymi w intencji pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. W kazaniach domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy, piętnował kłamstwo i brak sprawiedliwości w PRL. Wzywany na przesłuchania, przechodził "ścieżki zdrowia", kilkakrotnie w okrutny sposób został pobity do nieprzytomności przez "nieznanych sprawców". 15 sierpnia 1976 r. ks. Kotlarz odprawiał w parafii w Pelagowie Mszę św. za pobitych robotników. W jej trakcie zasłabł. Po trzydniowym pobycie w szpitalu zmarł 18 sierpnia.

Zapraszamy do nas:
Free Web Counter stats counter