Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

Muzea

Odkryj mniej znanego Jana Kochanowskiego w Czarnoleskim Muzeum

wtorek, 21 września 2021 12:59 / Autor: Kamil Zapora
Dyrektor Muzeum Maria Jaskot, fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Postać Jana Kochanowskiego nie ogranicza się wyłącznie do jego poezji, z którą mieliśmy do czynienia w toku naszej edukacji. Bogatą osobowość i życiorys wielkiego pisarza renesansu od 60 lat pomaga zgłębiać Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

Radom szczepienia

Na przestrzeni ostatnich 60 lat istnienia Muzeum w Czarnolesie można wyróżnić wiele ważnych momentów, od powstania w 1961 roku przez rozkwit w latach 80. po stanie się samodzielną placówką w 2020. W trzecią dekadę XXI wieku Muzeum wkracza z ambitnymi planami. Jak zdradza dyrektor Maria Jaskot, w przyszłym roku rozpocznie się modernizacja oficyny dworskiej.

Z okazji jubileuszu w dniach 20-21 września na terenie Muzeum zorganizowano konferencję naukową. Jej uczestnicy mogli się przekonać, że mimo trwających od ponad stu lat badań nad Janem Kochanowskim, poeta z Czarnolasu wciąż skrywa wiele tajemnic.

Wiedzę zdobytą w czasie konferencji chętnie wykorzystają nauczyciele języka polskiego, których w poniedziałek i wtorek w Czarnolesie nie brakowało.

Wiele cennych informacji z życia Jana Kochanowskiego jest dostępnych w Czarnolesie przez cały rok na stałych ekspozycjach muzeum.