Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Dziś jest: Czwartek, 18 sierpnia 2022

KULTURA

Bohaterowie lektur mają swoje lalki

piątek, 01 lipca 2022 21:44 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

- To prawdziwe dzieła sztuki - powtarzali zgodnie zwiedzający wystawę "Lalkowo-lekturowo. Nie tylko dla moli (książkowych)". W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu można od dziś oglądać ponad 170 lalek - bohaterek baśni oraz literatury polskiej i zagranicznej.

Lalki przedstawiają 11 scenek z literatury polskiej, siedem scen z literatury obcej i sześć z baśni Hansa Christiana Andersena. Zwiedzający bez problemu odnajdą bohaterów swoich ulubionych lektur: „Pana Tadeusza”, „Zemsty", Trylogii”, „Quo Vadis”, „W pustyni i w puszczy”, „Lalki”, „Nocy i dni”, „Przeminęło z wiatrem” czy „Ani z Zielonego Wzgórza”. .

– Ta wystawa jest dla nas wyjątkowa dlatego, że chciałyśmy pokazać literaturę, cały przekrój od starożytności przez średniowiecze aż do XX wieku - mówią autorki wystawy: radomianki Jolanta Weiser i i Anna Michalczyk:

Zwiedzający byli zachwyceni. - Podziwiamy panie za wytrwałość, precyzję i kunszt wykonania - powtarzali:

Wśród zwiedzających dało się usłyszeć głosy zachwytu i podziwu nad misternie wykonanymi postaciami. Każda z nich to dopracowany obiekt bogaty w detale. Lalki i stroje częściowo były szyte na maszynie, a częściowo ręcznie. Znalezienie odpowiedniej koronki, materiału czy skórki na buty było czasochłonne. Autorki starały się jak najwierniej odtworzyć postacie, dlatego oglądały ekranizacje poszczególnych dzieł, przeglądały rysunki czy ryciny. 

Ekspozycja będzie prezentowana do końca roku.