Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: Sobota, 13 lipca 2024

KULTURA

Noc Muzeów we Wsoli

wtorek, 09 maj 2023 13:22 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Noc Muzeów – Noc w „Gombrowiczu”. Jak co roku Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na Noc Muzeów dzień wcześniej niż inne placówki ponieważ już w piątek, 12 maja. Specjalnymi gośćmi będą Matylda Damięcka, Radek Łukasiewicz tworzący duet Matylda/Łukasiewicz oraz ceniony i nagradzany grafik i plakacista Ryszard Kajzer.

Matylda/Łukasiewicz to nowy, mocny duet na polskim rynku muzycznym. Matylda Damięcka śpiewa, Radek Łukasiewicz produkuje. Radek Łukasiewicz to artysta znany doskonale z zespołów Pustki czy Bisz/Radex. Pisał też dla innych muzyków, m.in. dla Brodki czyArtura Rojka. Matylda Damięcka zaś to znana kreska instagrama, która otwiera oczy i konfrontuje Polaków z niewygodnymi tematami. Umiejętności wizualne Matylda Damięcka wykorzystuje w teledyskach do utworów duetu. W swoich kompozycjach Damięcka i Łukasiewicz mierzą się z tematem przemijania, śmierci i żałoby. W najnowszych produkcjach – jak tłumaczą artyści – „zastanawiają się jak się żyje kobiecie i mężczyźnie we współczesnym świecie, pełnym oczekiwań i społecznej presji. Zwykłe życie, niezwykła forma”. Uwagę słuchaczy i krytyków zwrócili utworem “Matka” - piosenką wyrazistą i odważną, oprawioną filmowym teledyskiem. Kompozycja została bardzo dobrze przyjęta (1 miejsce na liście Radia 3/5/7).

Ryszard Kajzer jest grafikiem, autorem plakatów, ilustracji i projektów książek. Wykłada w warszawskiej ASP oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Prowadził warsztaty projektowania plakatu na uczelniach w Sztutgarcie, Helsinkach, Budapeszcie, Oradei, Bukareszcie, San Luis Potosi i w Mexico City. Jest laureatem wielu konkursów w kraju i za granicą.

W 2004 roku, w stulecie urodzin Witolda Gombrowicza, Ryszard Kajzer zdobył nagrodę główną w międzynarodowym konkursie na plakat promujący Rok Gombrowiczowski. W tym samym roku otrzymał także Nagrodę im. A. Stareyshinski'ego dla młodego projektanta podczas Międzynarodowego Triennale Plakatu w Sofii i nagrodę 19. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie w konkursie na plakat poświęcony myśli Witolda Gombrowicza za plakat do cytatu z "Dziennika" Gombrowicza: "Cechą literatury jest ostrość". Ten plakat był jednym z pierwszych nabytków Muzeum Witolda Gombrowicza i jest obecnie stałym elementem muzealnej przestrzeni we Wsoli. Ryszard Kajzer jest także autorem plakatu Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przygotowanego dla Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, za który zdobył pierwszą nagrodę w konkursie głównym 27 Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie (to najstarsze tego typu wydarzenie na świecie i jedna z najbardziej znaczących imprez artystycznych poświęconych plakatowi). Prace Ryszarda Kajzera znajdują się w zbiorach muzeów i galerii Berlina, Budapesztu, Essen, Helsinek, Hong Kongu, Lahti, Mexico, Mons, Paryża, Pekinu, Toyamy, Trnavy i Warszawy. Podczas Nocy Muzeów zaprezentujemy autorski wybór dzieł artysty. Plakaty Kajzera cechuje malarska swoboda, jakby niedbały gest. Artysta czasem posługuje się formą wycinankową lub wydzieraną. Stosowane przezeń odręczne liternictwo, często na granicy czytelności, rozpryskuje się, tworzy rzędy oddalonych od siebie linii tła, energetycznie promieniuje lub kontrastuje z dużymi, płaskimi plamami ostrego, przesyconego koloru.

 O Nocy Muzeów w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli mówi Ewa Witkowska z muzeum:

Noc Muzeów w Muzeum Witolda Gombrowicza będzie trwała przez cały dzień. Placówka zaprasza do zwiedzania od rana, od godziny 10.00. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.30. Wystawa prac Ryszarda Kajzera otwarta zostanie po koncercie, ok. godz. 21.00. Muzeum będzie czynne do godziny 23.00. Natomiast w sobotę, 13 maja, muzeum – wyjątkowo – będzie nieczynne. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Chętnych do udziału w wydarzeniu zawiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego / Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godzinie 18.40. Powrót po wydarzeniach tym samym autobusem.

.