Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: Sobota, 13 lipca 2024

KULTURA

Literatura według... Urszuli Honek

czwartek, 23 maj 2024 17:03 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Urszula Honek, poetka i prozaiczka będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu „Literatura według...”. Gospodynią tegorocznego cyklu jest Eliza Kącka, pisarka, literaturoznawczyni, krytyczka literacka. Tym razem, wyjątkowo, rozmowa odbędzie się w sobotę, 25 maja, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Początek o godzinie 17.00.

Urszula Honek to poetka i prozaiczka, laureatka między innymi Grand Prix Konkursu Poetyckiego im. R.M. Rilkego (2013) oraz Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO (2020). Debiutowała w 2015 roku tomem wierszy „Sporysz”, który znalazł się w finale Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, był także nominowany w XII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” 2016 na najlepszy poetycki debiut książkowy. Także kolejne jej książki poetyckie były doceniane przez krytyków, a przede wszystkim – czytelników.

W 2022 roku Urszula Honek wydała zbiór opowiadań „Białe noce”, za który otrzymała Nagrodę Kościelskich i Nagrodę Conrada. Książka była też nominowana do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, do międzynarodowej nagrody Premio Grand Continent oraz Paszportów „Polityki”. Na początku tego roku „Białe noce” w przekładzie Kate Webster na język angielski otrzymały nominację do Międzynarodowej Nagrody Bookera.

Tematem jej poetyckich i prozatorskich tekstów jest często codzienność prowincji, w którą wkracza baśniowy świat, a szaleństwo miesza się z krzywdą ludzi i zwierząt. W jednym z wywiadów poetka mówiła: „Szukam opowieści, które wykraczają poza biograficzny kontekst i stają się uniwersalne. […] Jestem wielbicielką kina, może właśnie dlatego chcę mieć poczucie, że pisarz stwarza świat i postaci, które potem na długo ze mną zostają (a nawet mi się śnią)”. Jak pisze Wojciech Bonowicz, „w wierszach Honek opowiada się przede wszystkim o odchodzeniu, żegnaniu, utracie, nieobecności”. Agnieszka Warnke w „culture.pl” dodaje: „w «Białych nocach» tej śmierci i pustki jest jeszcze więcej, a nieobecność opiera się często na niedopowiedzeniu, domysłach, niuansach rozsianych w całym zbiorze”.

Urszula Honek będzie trzecim gościem cyklu „Literatura według...”. To cykl spotkań z pisarzami, poetami i tłumaczami, który Muzeum Gombrowicza rozpoczęło w ubiegłym roku. W bieżącej edycji gospodynią spotkań jest Eliza Kącka, pisarka, literaturoznawczyni, i krytyczka literacka, członkini kapituły Nagrody Literackiej Gdynia i felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Eliza Kącka jest doktorem nauk humanistycznych, autorką prac naukowych, a także książek prozatorskich.

Rozmowa z Urszulą Honek odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w sobotę, 25 maja. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Jak zawsze chętnych do udziału w wydarzeniu zawiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego / Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godzinie 16.20. Powrót po spotkaniu, tym samym autobusem.