Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik
Dziś jest: Czwartek, 25 lipca 2024

Muzea

Piknik Vivat Pułaski w Warce

piątek, 05 lipca 2024 11:17 / Autor: Wojciech Sałek
foto:Wojtek Sałek/Radio Plus Radom
Wojciech Sałek

Stowarzyszenie W.A.R.K.A. i Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zapraszają w niedzielę 7 lipca na piknik VIVAT PUŁASKI. Jest to impreza edukacyjno-kulturalna, która łączy spotkanie „na żywo” z historią Kazimierza Pułaskiego i kulturą amerykańską. To pomysł na spędzenie niedzielnego popołudnia z rodziną i znajomymi w zabytkowym parku w Warce, urokliwym zakątku małego miasteczka nad Pilicą. Piknik rozpocznie się o 15.00 Paradą Pułaskiego w centrum miasta a potem od 16.00 do wieczora wszystko odbywać się będzie w ogrodach Muzeum.

Piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski ma w Warce już długą historię. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2005 r. Impreza, która jest organizowana co roku w pierwszą niedzielę lipca (w nawiązaniu do amerykańskiej deklaracji niepodległości - w końcu trzeba się pochwalić, że Polacy tacy jak Pułaski zapisali ciekawą kartę w historii USA z której możemy być dumni... tym bardziej, że wywodzi się z ziemi wareckiej i dynamicznie się rozwija. Od początku był to wspólny projekt Stowarzyszenia WARKA i Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
Atrakcjami Pikniku Vivat Pułaski są, m.in.:

- koncerty z gwiazdami polskiej sceny muzycznej
- jest muzyka nawiązująca do kultury amerykańskiej (grał i śpiewał u nas również "Elvis" - a przynajmniej ten wokalista tak był ubrany i tak wystylizowany :) )
- są oczywiście pokazy rekonstrukcji historycznej bo przecież przypominamy czasy Kazimierza Pułaskiego i jego walk o suwerenność Polski i niepodległość Ameryki. W tym oczywiście pokazy konne. Są popisy fechtunku.
- no i jedyna w Polsce Parada Pułaskiego wzorowana na tych amerykańskich i maszerująca ulicami Warki w kierunku Muzeum
- jest mnóstwo atrakcji dla dzieci

O tym wydarzeniu opowiedzieli goście Wojtka Sałka w programie #PopoludniePlus, Andrzej Zaręba - Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A. i Karol Kucharski kustosz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Na 11. Piknik historyczno-kulturalny VIVAT PUŁASKI , ponownie będzie można spotkać się z Kazimierzem Pułaskim i podziwiać jego pokazowe występy. W rolę Bohatera walczącego w konfederacji barskiej i rewolucji amerykańskiej wcieli się – co jest już tradycją – Damian Dębski – kaskader, aktor, rekonstruktor i trener.
Towarzyszyć mu będę rekonstruktorzy historyczni z warszawskiej grupy kierowanej przez Bartosza Mroza. Przedstawi z nimi elementy sztuki wojennej sprzed wieków. Ich pokazowe popisy na piknikowej polanie rozpoczną się o godzinie 16.50.

Na scenie przy Café Savannah o godz. 16:45 zagrają również PIONIERZY.
PIONIERZY czyli Majka i Tomek to duet małżeński grający muzykę American Folk i Bluegrass. Muzykę imigrantów osadników którzy przybyli do Ameryki Północnej w XIX i na początku XX wieku z Wielkiej Brytanii (Anglii, Szkocji) oraz Irlandii a wraz z sobą przywieźli dawne pieśni i utwory które były przekazywane wcześniej z pokolenia na pokolenie.

Na pikniku Vivat Pułaski nie może zabraknąć amerykańskiej motoryzacji! W tym roku będziemy gościć miłośników amerykańskich samochodów z grupy Mazowieckie AmCar’y, motocyklistów m.in grójeckiego klubu Cobrra MC Poland, warszawskiego klubu Harley Davidson Warsaw Chapter Poland H.O.G,, WERWA WARKA FG, MAVERICS SUŁKOWICE.
Pojazdy wezmą udział w paradzie. Później wszyscy goście będą mogli podziwiać te wyjątkowe maszyny w specjalnie przygotowanej strefie.

Małopolska Zgraja Sarmacka! Przybywają do Warki na imprezę już po raz kolejny po to by przybliżyć życie codzienne polskiej szlachty i plebsu sprzed wieków. Specjalnie na tę okazję przywdziewają stroje wzorowane na epokowych, m.in.: suknie, czepce, futrzane czapy, kontusze i żupany.

Dzieci będą mogły skorzystać ze specjalnej STREFY DZIECI, gdzie znajdą się atrakcje dedykowane tylko dla nich. O godz. 16:15 oraz 18:15 odbędą się koncerty Pana Sprężynki. W programie znajdą się pokazy iluzji oraz animacje. Nie zabraknie również darmowych dmuchanych zjeżdżalni. Obok strefy dziecięcej usytuowana będzie wioska indiańska, w której najmłodsi też znajdą atrakcje dla siebie.

Wśród muzycznych atrakcji na dużej scenie będzie koncert Adama Kalinowskiego, który śpiewa oraz gra na gitarze od 2007 r., mieszka w Trójmieście, gdzie ukończył studia magisterskie na kierunku Ekonomia, na Uniwersytecie Gdańskim. Laureat II miejsca XI edycji The Voice of Poland z 2020 roku oraz V miejsca V edycji Idola z 2017 roku.W latach 2017 – 2021 wokalista zespołu BLACK JEANS.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół LemON! LemON to grupa założona w 2011 roku przez wokalistę i kompozytora Igora Herbuta. Zespół ma na koncie 4 albumy studyjne, które pokryły się złotem, platyną i podwójną platyną, a dwa z nich były nominowane do Fryderyków. O najbardziej alternatywnej w dyskografii zespołu płycie pt. „Tu” Marek Niedźwiecki napisał: „wcisnęło mnie w fotel i słucham tej muzyki od kilku godzin”.