Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny
Dziś jest: Niedziela, 08 września 2024

KULTURA

Piknik rodzinny w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

poniedziałek, 22 lipca 2024 11:42 / Autor: Elżbieta Warchoł
Piknik rodzinny w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
foto: CRP w Orońsku
Elżbieta Warchoł

Piknik rodzinny pn. Orońsko Naturalnie odbędzie się w niedzielę, 28 lipca 2024 roku w Centrum Rzeźby Polskiejn w Orońsku. Piknik, który łączy sztukę i przyrodę odbędzie się w godz. od 12.30 do 17.30. Przez zabawę i wspólne tworzenie małych dzieł artystycznych organizatorzy będą zachęcali do zdrowego stylu życia i podejmowania działań proekologicznych.

W programie pikniku rodzinnego pn: Orońsko Naturalnie znalazły się liczne warsztaty: wicia wianków, motania z trawy figurek, robienia świec z węzy pszczelej, uzyskiwania soli z roślin, dekorowania papierowych kwiatów, robienia glinianych tabliczek z motywami roślinnymi, malowania toreb i robienia ozdób z drewna. Na stoiskach edukacyjnych będzie można obejrzeć owady pod mikroskopem, zobaczyć od środka ul pszczeli oraz obejrzeć miniwystawę motyli. Zaproszeni przyrodnicy poprowadzą spacery entomologiczne, dendrologiczne i ornitologiczne oraz opowiedzą o faunie i florze orońskiego parku. Dodatkową atrakcją będą terenowe gry przyrodnicze. Nie zabraknie też regionalnych potraw – zadbają o nie Koło Gospodyń Wiejskich „Aniołki Floriana” i Koło Gospodyń Wiejskich z Ciechostowic.

Szczegółowy program:

WARSZTATY

Jestem wolny od nałogów – warsztaty malowania toreb z Marzanną Dykyj i Dorotą Dąbrowską godz. 12.30–17.30

Wykorzystując wyobraźnię, dostępne szablony i różnokolorowe barwniki, uczestnicy będą mieli za zadanie zaprojektować i wykonać oryginalną grafikę na ekologicznej torbie. Celem warsztatów jest zachęcenie do dbałości o własne zdrowie i uwrażliwienie na otaczającą nas przyrodę.

Wodny mikroświat – warsztaty edukacyjne z Zuzanną i Jakubem Wykami ze „Stowarzyszenia Ficedula” godz. 12.30–17.30

Uczestnicy będą mieli możliwość podglądania pod lupką powiększającą mikroorganizmów (owadów i innych bezkręgowców) wyłowionych z orońskiego stawu Rolina i z parkowej rzeczki. Poznają także role wody i zwierząt zamieszkujących środowisko wodne.

Drewniane serca – warsztaty plastyczne z Magdaleną Gozdek godz. 12.30–17.30

Robienie ozdób z wykorzystaniem drewna.

Motane figurki z trawy – warsztaty plastyczne z Mają Ratyńską godz. 12.30–15.00 i godz. 15.30–17.30

Uczestnicy z trawy i sznurka będą robić różnorodne figurki.

Roślinne gliniane tabliczki – warsztaty plastyczne z edukatorkami z Centrum Rzeźby Współczesnej godz. 12.30–17.30

Robienie glinianych tabliczek z motywami roślinnymi z wykorzystaniem różnorodnych roślin

Świece z węzy pszczelej – warsztaty z Hubertem Bursą godz. 12.30–17.30

Węza pszczela to plaster wosku pszczelego z wytłoczonymi zaczątkami komórek. W prosty sposób można z niej zrobić ekologiczne świece.

Magiczna moc soli w wierzeniach ludowych – warsztaty pozyskiwania soli z roślin z zielarką fitoterapeutką Elżbietą Lech-Wikalińską godz. 13.00–15.00

Uczestnicy wykonają wspólnie sole ziołowe, które będzie można wykorzystać w kuchni i domowym SPA.

UWAGA! Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązuje wcześniejsze zapisy! Tel. 48 618 40 27 wew. 59

Na głowie kwietny ma wianek… – warsztaty plecenia wianków z Danutą Puszką, Reginą Adamczyk, Marią Deją, Krystyną Patyną, Krystyną Woźniak i Zofią Grzesik. godz. 14.00–17.00

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu każda dziewczynka i każda kobieta potrafiła upleść wianek. Warto powrócić do tej tradycji. Tajemnice wicia wianków zdradzą zaprzyjaźnione z CRP mieszkanki Orońska.

SPACERY/ EDUKACJA

Jaki to ptak? – spacer przyrodniczy z Jakubem Wyką ze „Stowarzyszenia Ficedula” godz. 13.30, zbiórka: przed Pałacem Józefa Brandta

Spacer po orońskim parku w poszukiwaniu ptaków, połączony z rozpoznawaniem ich głosów.

Spacer z entomologiem – spacer tematyczny z Maciejem Kołodziejczykiem godz. 14.30, zbiórka: przed Pałacem Józefa Brandta

Jeśli spacer po orońskim parku to tylko z osobą, dla której drzewa i zamieszkujące je owady są pasją. Rodzinny spacer edukacyjny połączony zostanie z wykonaniem kieszonkowego zielnika.

O czym szumią drzewa  – spacer tematyczny z zielarką fitoterapeutką Elżbietą Lech-Wikalińską godz. 15.30, zbiórka: przed Pałacem Józefa Brandta

We wspólnym spacerze poruszony zostanie temat leczniczego działania drzew, począwszy od pączków, które witamy wczesną wiosną, aż po korę dostępną przez cały rok. Drzewa to wspaniały surowiec zielarski. Na spacerze będzie można posłuchać, o czym szumią drzewa i jak wykorzystać je w domowej apteczce.

GRY I ZABAWY

Orońska gra terenowa godz. 12.30–17.30; start: Pałac Józefa Brandta

Gra terenowa łączy w sobie elementy odkrywania uroków przyrody oraz poznawania prac zrealizowanych przez artystów, którzy w swoich dziełach utrwalają bogactwo fauny i flory.

Podchody – gra terenowa godz. 12.30–17.30; start: stoisko Stowarzyszenia Ficedula

Każda drużyna uzbrojona w mapkę i wskazówki samodzielnie przemierza oroński park, gdzie będą przygotowane zadania. Po powrocie do punktu startowego uczestnicy po pokazaniu rozwiązanych zadań otrzymają drobny upominek.

STOISKA

LABORATORIUM PSZCZELARSKIE

Świat według pszczół – warsztaty i pokazy edukacyjne godz. 12.30–17.30; stoisko Stowarzyszenia Pszczelarzy Leśników

Konrad Lach wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia Pszczelarzy Leśników opowie o pszczołach, ich znaczeniu dla ekosystemu i człowieka. W ramach pomocy tym małym, pożytecznym stworzeniom uczestnicy będą mogli zakomponować zestaw nasion roślin miododajnych do wysiewu w swoich ogródkach. Nie zabraknie także degustacji miodu z rodzinnej pasieki (i możliwości zakupienia miodów).

PRACOWNIA EDUKACYJNA „PSZCZÓŁKA”

Co w trawie piszczy? – warsztaty i pokazy edukacyjne godz. 12.30–17.30; stoisko Stowarzyszenia Pszczelarzy Leśników

Maciej Kołodziejczyk wraz z Pracownią edukacyjną „Pszczółka” zaprasza na spotkanie z najmniejszymi mieszkańcami parków i ogrodów. Zainteresowani zobaczą pokazowy ul, gablotę z pszczołami, a także wystawę zbiorów entomologicznych – rodzimych gatunków owadów występujących w Polsce. Dzięki zajęciom mikroskopowym będzie można poznać świat niedostępny gołym okiem.

WYSTAWY

Muzeum Rzeźby Współczesnej: „Bezwzględne wyeliminowanie rzeźby – Polska rzeźba pierwszej połowy lat 70.”

Galeria Oranżeria: „Żywiciało”

Galeria Kaplica: „Gdziekolwiek poza świat” – Lato Site-Specific cz. 3

UWAGA! Obowiązuje jeden bilet na wszystkie warsztaty, gry i wycieczki, do nabycia w kasie MRW.

Partnerem wydarzenia jest Gmina Orońsko. Współpraca: Stowarzyszenie Pszczelarzy Leśników, Pracownia Edukacyjna Pszczółka, Stowarzyszenie Ficedula, Las Wiedzy, Ziołowa Łąka, Lokalna Grupa Działania Razem na Piaskowcu, Klub Senior+ w Orońsku, Klub Senior+ Guzów, Koło Gospodyń Wiejskich "Aniołki Floriana" z Orońska i Koło Gospodyń Wiejskich z Ciechostowic.