Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Dobrej Rady
Dziś jest: Piątek, 26 kwietnia 2024

RADOM

"Budowlanka" świętuje. Na początek mural i tablica

piątek, 18 października 2019 13:04 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy i muralu rozpoczęło obchody stulecia Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu. 

Historia Zespołu Szkół Budowlanych sięga roku 1919. Wtedy w Skarżysku-Kamiennej została założona Średnia Techniczna Szkoła Kolejowa, która dwa lata później została przeniesiona do Radomia. Od 1938 roku placówka nosiła nazwę Państwowe Szkoły Przemysłowe, a w 1951 roku w wyniku reorganizacji szkolnictwa zawodowego w Polsce nastąpił podział na trzy samodzielne jednostki: Technikum Mechaniczne, Technikum Drogowe i Technikum Budowlane, które w obecnym budynku przy ul. Kościuszki działa od 15 grudnia 1968 roku. Dziś Zespół Szkół Budowlanych to nowoczesna szkoła kształcąca specjalistów z zakresu budownictwa, budowy dróg, geodezji, inżynierii sanitarnej i ochrony środowiska. Działa także Szkoła Mistrzostwa Sportowego o specjalności zapasy, a także Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.

Obchody stulecia radomskiej "Budowlanki" rozpoczęły się uroczystym odsłonięciem tablicy upamiętniającej dyrektorów, nauczycieli i absolwentów. - Słowem, chcemy upamiętnić wszystkich związanych z naszą szkołą, których nie ma wśród nas - mówi Jolanta Skoczylas - dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu: 

Z okazji jubileuszu na jednej ze ścian budynku szkoły - u zbiegu ulic Kościuszki i Narutowicza - powstał również barwny mural. Jak mówi dyrektor szkoły, chodziło o to, by przedstawić elementy związane zarówno z miastem, szkołą oraz Kazimierzem Wielkim - patronem "Budowlanki": 

Autorem muralu artysta z Salwadoru - Roberto Vergara Lino. - Chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomogli mi w namalowaniu tego muralu. Chciałem pokazać szkołę i miasto, ale także wątek historyczny. Przecież Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć jeszcze kilka muralów, tak żeby zimą radomianie nie czuli zimna, ale ciepło kolorów - mówił Roberto Vergara Lino. 

Podczas porannego odsłonięcia można było również zwiedzić szkołę, obejrzeć okolicznościowe wystawy i wrócić pamięcią do szkolnych ławek. Jak czas spędzony w "Budowlance" wspominają absolwenci szkoły?

Obchody 100-lecia Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu potrwają dwa dni. Obok odsłonięcia w programie obchodów znalazły się również Msza św w radomskiej katedrze, okolicznościowa akademia w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. O godz. 20.00 odbędzie się Bal Absolwentów. Natomiast w sobotę od godz. 10.00 zaplanowane jest spotkanie absolwentów, nauczycieli, pracowników i uczniów w Zespole Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu przy ul. Kościuszki 7. Z racji jubileuszu wydana została także okolicznościowa monografia placówki.

Patronat medialny nad jubileuszem sprawuje Radio Plus Radom.