Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 25 listopada 2024

RADOM

Pierwsi ozdrowieńcy oddali osocze dla chorych na COVID-19. Możesz i Ty!

czwartek, 07 maj 2020 11:29 / Autor: Weronika Chochoł
Pierwsi ozdrowieńcy oddali osocze dla chorych na COVID-19. Możesz i Ty!
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie pacjentów, którzy ciężko przechodzą infekcję COVID-19. W RCKiK w Radomiu na taki gest zdecydowały się już cztery osoby. 

Pierwszym ozdrowieńcem, który w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu oddał osocze jest 41-letni Robert Grzyb z Nowego Miasta nad Pilicą. Pan Robert na COVID-19 zachorował pod koniec marca. Wykonany na początku kwietnia test potwierdził obecność infekcji, koronawirusa Robert grzyb przechorował w domu, a kolejne wyniki z 14 i 19 kwietnia były już negatywne. To sprawiło, że pan Robert spełnił jeden z warunków postawionych przed potencjalnymi dawcami osocza dla chorych na COVID-19. 

Robert Grzyb jest krwiodawcą, oddał już ponad 50 litrów krwi. Jednak osocze oddawał po raz pierwszy. - To satysfakcja z dwóch powodów. Po pierwsze - udało się oddać osocze. Po drugie - można pomóc wielu osobom w walce z chorobą - mówi dawca i wyjaśnia, jak wygląda pobieranie osocza od technicznej strony:

Osocze mogą oddawać osoby, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe. Apel wystosowany jest również do osób, które przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Potrzebne są wyniki badań świadczące o tym, że osoba chorowała i dwa wyniki ujemne, by mieć pewność, że jest już zdrowa. Na apel mogą odpowiedzieć osoby w wieku od 18 do 60 roku życia, bez względu na płeć. Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Pobranie osocza przy użyciu separatora osoczowego polega na rozdzieleniu pobranej wstępnie krwi pełnej na część komórkową i osocze. Separator oddziela osocze od reszty krwi, która wraca do organizmu pacjenta. - Sam zabieg nie różni się prawie niczym od oddania krwi pełnej - uspokaja dr Krzysztof Radziejowski - lekarz i zastępca dyrektora w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu i tłumaczy, kto może zostać dawca osocza:

Do tej pory w RCKiK w Radomiu osocze oddały cztery osoby, cztery umówione są na przyszły tydzień, a dwie czekają na wyniki badań. Z centrum cały czas kontaktują się nowi dawcy. Do takiego gestu zachęca pierwszy dawca, Robert Grzyb: 

Osoby, które spełniają wymagania mogą zgłaszać się telefonicznie. Przeprowadzany jest wtedy wywiad, a jeśli wszystko jest w porządku - można umówić się na konkretny termin pobrania osocza w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerami telefonów: 600 035 315 lub 500 754 538.

Jak wynika z danych powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych w Radomiu i powiecie radomskim oraz ościennych powiatach (kozienickim, białobrzeskim, grójeckim, zwoleńskim, lipskim, szydłowieckim i przysuskim) do tej pory walkę z koronawirusem wygrało około 420 osób.