Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

RADOM

W Radomiu nadal bez porodów rodzinnych

środa, 13 maj 2020 13:46 / Autor: Monika Nowakowska
foto: pixabay.com
Monika Nowakowska

Rząd powoli luzuje obostrzenia - przed nami trzeci etap znoszenia ograniczeń. W związku z tym, że w większości województw sytuacja stabilizuje się, niektóre szpitale już zdecydowały się na wznowienie porodów rodzinnych.

Na wznowienie porodów rodzinnych zdecydował się na razie co dziesiąty szpital w Polsce.Na poród w obecności członka rodziny nie wyraził zgody Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, a ciężarne podczas rozwiązania zdane są na razie na towarzystwo personelu medycznego. Porody odbywają się z zachowaniem szczególnych środków ostrożności - mówi rzecznik lecznicy, Karolina Gajewska:

Na porodówce kobiety są proszone o założenie podczas porodu maseczki, która ma chronić nowo narodzone dziecko przez zakażeniem, a spotkanie z ojcem możliwe jest dopiero w dniu opuszczenia szpitala. Decyzja ta podyktowana jest bezpieczeństwem personelu oddziału ginekologiczno-położniczego oraz pacjentek i ich nowo narodzonych dzieci. Zwiększenie liczy osób przy porodzie zwiększa bowiem ryzyko prowadzące do zamknięcia jedynej porodówki w Radomiu:

Na 400 szpitali w Polsce, tylko 1/10 zdecydowała się na wznowienie porodów rodzinnych z uwzględnieniem rygoru epidemiologicznego.

W kwietniu na oddział ginekologiczno-położniczy szpitala na Józefowie trafiło 199 pacjentek. Na neonatologii i patologii noworodka przebywało 133 noworodki.

Konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii opublikowali zalecenia ws. porodów rodzinnych. W dokumencie wskazano, że w przypadku dopuszczenia osoby towarzyszącej do porodu konieczne jest wypełnienie przez pacjentkę i przez osobę towarzyszącą – w momencie przyjmowania do szpitala – ankiety epidemiologicznej. Niezbędne jest też, aby osoba towarzysząca przez cały czas pobytu w szpitalu nosiła maskę i rękawiczki i ewentualnie była przebrana w strój umożliwiający ochronę epidemiologiczną. Osoba towarzysząca powinna mieć aktualny wynik testu PCR w kierunku COViD-19, z okresu nie dłuższego niż maksymalnie 5 dni przed porodem. Rodząca w towarzystwie osoby bliskiej powinna przebywać w pojedynczej, indywidualnej sali porodowej wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny. Osoba towarzysząca może zostać wpuszczona w momencie rozpoczętego porodu i powinna opuścić oddział w ciągu dwóch godzin po porodzie.

 

Zapraszamy do nas: