Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Felicjan, męczennik
Dziś jest: Czwartek, 29 października 2020

RADOM

Ponad 100 powiatów w czerwonych strefie? Co trzeba wiedzieć?

środa, 14 października 2020 12:38 / Autor: Radosław Mizera
foto: geralt/pixabay
Radosław Mizera

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia przyznał dzisiaj, że resort zmierza w kierunku ogłoszenia ponad stu powiatów jako stref czerwonych. Dodał, że będzie wśród nich "dość dużo miast".

Z wysoką liczbą przypadków koronawirusa Radom i powiat może wejść do strefy czerwonej. Od początku października na COVID-19 zachorowało ponad 460 osób. Dla porównania, od marca - początku pandemii - koronawirusem zakaziło się prawie 2 tys. osób.

Czerwona strefa oznacza m.in. obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, zakaz organizowania kongresów i targów, wydarzeń kulturalnych, wydarzeń sportowych z udziałem publiczności, a także ograniczenia na basenach, siłowniach i w kinach. Zakazane jest działanie dyskotek i klubów nocnych. W kościołach wierni mogą wypełnić 50% świątyni z obowiązkiem zakrywania nosa i ust, a na zewnątrz limit wynosi do 150 osób. Liczba osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych i weselach zostaje ograniczona do 50 - z wyłączeniem obsługi. W strefie czerwonej lokale gastronomiczne mogą działać między godz. 6:00 a 22:00 z wyjątkiem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.

Przypomnijmy, że od ubiegłej soboty w całym kraju obowiązuje tzw. strefa żółta, w której trzeba zakrywać nos i usta w przestrzeni publicznej.