Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

RADOM

Wiesław Marek Kowalik z nagrodą św. Kazimierza

niedziela, 07 marca 2021 17:20 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Wiesław Marek Kowalik został tegorocznym laureatem nagrody św. Kazimierza. Uroczystość jej wręczenia odbyła się w niedzielę, 7 marca w Ośrodku Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu.

Wyróżnienie przyznawane jest za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, popularyzację dziedzictwa kulturowego i historii miasta Radomia. Święty Kazimierz od 1983 roku jest patronem miasta.

Wiesław Marek Kowalik został zgłoszony do nagrody św. Kazimierza przez Wydział Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Radomiu. - Jego serce i duch biją dla Radomia i regionu - uzasadniono wybór laureata nagrody.

Wiesław Marek Kowalik jest historykiem sztuki, absolwentem KUL, byłym konserwatorem zabytków w Radomiu i byłym pracownikiem Starostwa Powiatowego w Radomiu. Jest regionalistą i autorem wielu artykułów i książek o tematyce historycznej. W 2020 roku wydano jego książkę "Dwory i Pałace południowej części województwa mazowieckiego”.

- Czuję ogromne wzruszenie. Były trudne momenty w pisaniu książki o dworach i pałacach. To były lata pełne wielu wyrzeczeń. Prosiłem Boga o wsparcie, bo były chwile zwątpienia. Nagroda św. Kazimierza jest dla mnie motywacją do dalszej pracy na rzecz Radomia i regionu - powiedział Marek Wiesław Kowalik.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski:

Dotychczas Nagrodę otrzymali: Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia (2009), Społeczny Komitet Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego (2010), Przemysław Bednarczyk (2011), Renata Metzger i Mirosław Mazurkiewicz (2012), dr Sebastian Piątkowski (2013), Bractwo Kurkowe św. Sebastiana (2014), Katarzyna Posiadała (2015), Marcin Kępa (2016) i ks. Edward Poniewierski (2017), Adam Duszyk (2018), klasztor Ojców Bernardynów (2019), Fundacji Ars Antiqua Radomiensis (2020).

Patron nagrody, święty Kazimierz, syn króla Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki w latach 1481-1483 przebywał w Radomiu, stąd sprawował w imieniu króla rządy w Koronie. Zasłynął z mądrych rządów i pobożnego życia. Kanonizowany w 1521 roku, został w 1983 ogłoszony przez papieża Jana Pawła II patronem Radomia, a dziewięć lat później – patronem diecezji radomskiej.