Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

RADOM

Rekordowy nabór do WOT

sobota, 10 kwietnia 2021 20:35 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Ponad 200 nowych żołnierzy zasili szeregi 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Radomiu. Po wywiadzie i badaniach lekarskich, kandydatów czeka szkolenie, a potem przysięga i służba.

Formacja cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Tym razem, jak mówi płk Witold Bubak, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, zgłosiło się bardzo dużo chętnych, jak do tej pory, najwięcej:

- Nasi żołnierze na szkoleniu podstawowym i wyrównawczym uczą się podstawowych nawyków żołnierza Wojska Polskiego potrzebnych na polu walki, potrzebnych do tego, żeby w czasie kryzysu pomagać lokalnym społecznościom. Nauczą się bezpieczenie posługiwać bronią i poruszać bezpiecznie po terenie - mówi dowódca.

Szkolenie w Wojskach Obrony Terytorialnej jest podzielone na etapy w trwającym trzy lata cyklu. To szkolenie podstawowe dla osób, które nie miały do czynienia z mundurem, które trwa 16 dni. Następnie rozpoczyna się roczne szkolenie indywidualne, gdzie żołnierz nabywa podstawowych umiejętności. Kolejny rok przeznaczony jest na szkolenie specjalistyczne, w zależności od tego, na jakim etacie dany żołnierz jest. Kolejny rok to doskonalenie umiejętności oraz zgrywanie w drużynę, pluton i kompanię.

- Z uwagi na warunki, które panują w Polsce, zdecydowałem, że szkolenie zostanie rozczłonkowane. Część ochotników będzie szkoliło się w Radomiu, a część w Pomiechówku. Będą mniejsze grupy po to, żeby zachować obowiązujące standardy sanitarne – zapewnia dowódca.

Mundur cieszy się dużym zainteresowaniem wśród płci pięknej. Na dzień dzisiejszy w szeregach 6. Mazowieckiej Brygady kobiety stanowią ponad 17 procent.

- Oprócz szkoleń w czasie weekendów, prawie 300 żołnierzy z mojej Brygady jest zaangażowanych w działania czysto logistyczne. Pomagamy w szpitalach - choćby przy transporcie chorych miedzy oddziałami, czy pomiarze temperatur, pobieraniu wymazów. Tam wszędzie są żołnierze i niosą pomoc. Od dwóch tygodni jesteśmy w punktach szczepień. Pomagamy tam. Duży odsetek naszych żołnierzy pomaga seniorom. Dostarczają posiłki, dowożą na szczepienia. Terytorialsi pomagali podczas podtopień w Płocku. Przeszukują również lasy w poszukiwaniu padłych zwierząt z powodu ASF. Jakie jest zapotrzebowanie ze strony lokalnej społeczności - tam jesteśmy. Jestem bardzo dumny z moich żołnierzy – podkreśla dowódca.

Wśród kandydatów do służby są Anna Gutkowska i Konrad Pilecki. Pani Anna nie ma wątpliwości, że wojsko pozwoli jej na rozwój i realizację zawodowych planów:

Wojska Obrony Terytorialnej powstały w 2017 roku. Obecnie formacja liczy ponad 27 tysięcy żołnierzy.