Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: Narodzenie św. Jana Chrzciciela              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Szydłówek
Dziś jest: Czwartek, 24 czerwca 2021

RADOM

Tablica pamiątkowa ponownie w Starym Ogrodzie

środa, 28 kwietnia 2021 14:37 / Autor: Magdalena Król
fot. Michał Podlewski
Magdalena Król

W Starym Ogrodzie ponownie została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona legendom Radomiaka. Obiekt jest częścią projektu realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Radomia.

Pamiątkowa tablica, która zyskała nową formę, od początku miała na celu przypomnienie niezwykle ważnego dla radomskiego sportu miejsca.

- Wiele osób podkreślało, że dopiero w trakcie prac dowiedziało się o jego znaczeniu dla lokalnej historii - podkreśla Michał Podlewski, pomysłodawca projektu.

Swoje mecze rozgrywali tu m.in. piłkarze Radomskiego Koła Sportowego. W okresie międzywojennym zawodnicy tego klubu dwukrotnie rywalizowali w rozgrywkach o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej - ligi państwowej. Oprócz boiska do piłki nożnej znajdował się tu także żużlowy tor kolarski i korty tenisowe. Zimą rozgrywane były tu mecze hokeja na lodzie.Stadion w Starym Ogrodzieprzestał istnieć w drugiej połowie lat 60. w związku z przebudową układu komunikacyjnego przy parku.

- W zeszłym roku pracom przygotowawczym do odsłonięcia tablicy towarzyszył pośpiech, przez co nie ustrzegliśmy się błędu. Tablica została więc zdemontowana i postanowiliśmy nanieść poprawki - przypomina Michał Podlewski.

W konsultacje włączyli się dziennikarze, kibice i przedstawiciele radomskich klubów, artyści, historycy oraz liczne grono internautów. Wypracowana została więc nieco zmieniona koncepcja tego miejsca, a ostateczny projekt tablicy, która została zamontowana na istniejącym cokole, zaproponował fotograf, Marcin Kucewicz.

- Na tablicy znajduje się więc fotografia z meczu RKS - Legia z 1933 roku, którą ze swoich zebranych zbiorów udostępnił Dariusz Osiej, oraz krótki opis miejsca. Dopiero po pozytywnej ocenie projektu przez wszystkie wspomniane środowiska, zgodnie z sugestiami, przystąpiliśmy do jej realizacji. Tablica subtelnie wpisała się w otoczenie, a miejsce to zyskało charakter symboliczno-historyczny - dodaje autor projektu.

Przypomnijmy, że w ramach projektu pn. "Uczcijmy legendy Radomiaka", powstała także wyjątkowa publikacja pt. "110 wydarzeń na 110-lecie Radomiaka". Jej autorzy zabrali sympatyków lokalnego sportu na ponad 250-stronicową wędrówkę po 110 wydarzeniach związanych z Radomiakiem i jego przedstawicielami.