Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Saba Jerozolimski, prezbiter
Dziś jest: Wtorek, 05 grudnia 2023

RADOM

Topienie Marzanny, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny

wtorek, 21 marca 2023 13:10 / Autor: Radosław Mizera
foto:Sebastian Klochowicz
Radosław Mizera

W wielu regionach Polski w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca, do dziś, zgodnie z dawną tradycją, żegna się zimę topiąc Marzannę. Obecnie traktuje się to jako zabawę dla dzieci i młodzieży, nawiązującą do dawnych zwyczajów. Także Muzeum Wsi Radomskiej zaprosiło dzisiaj na lekcje muzelane, podczas których uczestnicy tworzyli swoją kukłę, a następnie topili ją w pobliskim stawie.

Wiosna to chyba najbardziej wyczekiwana pora roku. O pierwsze oznaki wiosny zapytaliśmy dzieci z radomskich szkół:

Zwyczaj topienia Marzanny poświadczają źródła historyczne już z XV wieku. Marzanna była kukłą obrzędową, przypominającą postać kobiecą. Uważano ją za uosobienie zimy, chorób, śmierci, wszelkiego zła nękającego ludzi w sezonie zimowym.

Obrzędowość dotycząca Marzanny ma ścisły związek z przyrodą. Kukła była najczęściej wykonana z suchej słomy pozostałej po zżęciu zboża, rzadziej z grochowin, czy słomy konopnej. Historyk Muzeum Wsi Radomskiej Magdalena Grosiak:

Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej:

Choć daty początku wiosny są różne, to pewni możemy być tego, że zaczyna się ona w marcu. Już powoli zaczynamy odczuwać ciepło słońca i cieszyć się ożywającą przyrodą. Po utopieniu Marzanny pozostaje tylko spoglądać w niebo w poszukiwaniu bocianów.

A. Kosztowniak pod info