Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Saba Jerozolimski, prezbiter
Dziś jest: Wtorek, 05 grudnia 2023

RADOM

200 lat Parku Stary Ogród

sobota, 07 października 2023 20:01 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Certyfikowany dąb, potomek dębu Bartek z Zagnańska został posadzony dla uczczenia 200 rocznicy powstania Parku Stary Ogród w Radomiu. Odbył się także Drugi Piknik Ekologiczny.

Park Stary Ogród w Radomiu ma już 200 lat. Był najprawdopodobniej pierwszym w Polsce parkiem publicznym! Dla uczczenia 200 lat Parku Stary Ogród w sobotę, 7 października 2023 roku Zielona Akcja zorganizowała Drugi Piknik Ekologiczny. Piknik rozpoczął spacer i opowieści o Parku Stary Ogród sprzed lat. Chętnych poprowadził Paweł Puton z Resursy Obywatelskiej:

Było stoisko Nadleśnictwa Radom, zabawy plenerowe dla dzieci, warsztaty robienia ludzików z kasztanów czy sianie łąki kwietnej. Zorganizowana została zbiórka baterii, za które każdy otrzymywał sadzonki drzewek. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu znakowali rowery, mieli kolorowanki dla najmłodszych oraz odblaski. Można się było także dowiedzieć więcej na temat  bezpieczeństwa, o którym mówiły aspirant Karolina Krawczyk z Wydziału Prewencji KWP w Radomiu oraz starszy sierżant Jolanta Matejek z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Radomiu:

Głównym punktem Pikniku Ekologicznego z okazji 200 lecia Parku Stary Ogród było zasadzenie sadzonki certyfikowanego dębu, potomka dębu Bartek z Zagnańska. Dąb - pamiątka obchodów jubileuszu 200 lecia Parku Stary Ogród otrzymał imię Kazimierz. Obok drzewka odsłonięta została pamiątkowa tabliczka. Certyfikaty otrzymały: wiceprezydent Marta Michalska- Wilk, konserwator przyrody Ewa Głowacka, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Małgorzata Pietraszewska. Wśród sadzących drzewko była wiceprezydent Marta Michalska - Wilk, która mówiła, że zieleni, drzew, parków i skwerów w Radomiu nigdy nie będzie za wiele: 

To kontynuacja urodzin Starego Ogrodu - wyjaśnia Małgorzata Ryszewska z Zielonej Akcji, która zorganizowała piknik:

Radomianie doceniają walory Parku Stary Ogród:

 Może nie tylko z okazji jubileuszu 200 lecia, ale także na co dzień warto częściej odwiedzać Park Stary Ogród. Docenić jego historię i zalety, skorzystać ze spacerów, placu zabaw dla dzieci czy siłowni. 

A. Kosztowniak pod info