Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Benigna, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 20 czerwca 2024

RADOM

Na ziemi i w powietrzu – kolejne szkolenie ASAR dla żołnierzy 6MBOT

wtorek, 09 kwietnia 2024 10:41 / Autor: Monika Nowakowska
foto: ^MBOT
Monika Nowakowska

Już po raz kolejny żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w szkoleniu dla Naziemnych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych z lotniczymi zespołami poszukiwawczo-ratowniczymi.

W sobotę, 6 kwietnia kilkunastu żołnierzy pełniących służbę NZPR wzięło udział w kolejnej edycji szkolenia z Lotniczymi Zespołami Poszukiwawczo-Ratowniczymi. Celem szkolenia było zapoznanie żołnierzy z zakresem działalności Lotniczych Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych. Terytorialsi mieli okazję wziąć udział w treningu z zakresu udzielania pomocy z wykorzystaniem śmigłowców ratowniczych, dodatkowo poznali m. in sygnały wykorzystywane podczas realizacji działań poszukiwawczo-ratowniczych czy charakterystykę oraz funkcjonowanie łączności radiowej.

 Zajęcia w ramach szkolenia odbyły się na terenie jednostki w Mińsku Mazowieckim, a przeprowadzili je żołnierze 2 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.

Naziemne Zespoły Poszukiwawczo – Ratownicze (NZPR) to jeden z elementów systemu zarządzania kryzysowego. W siłach zbrojnych są one wydzielane tylko przez brygady obrony terytorialnej. NZPR przeznaczone są do wsparcia ASAR, niesienia pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych, które uległy awarii. Ich zadaniem jest odnalezienie miejsca wypadku, udzielenie pierwszej pomocy, zabezpieczenie śladów oraz ochrona mienia i wyposażenia. Ideą działania NZPR jest wparcie społeczeństwa nie tylko w sytuacji katastrof statków powietrznych, ale również w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego.

Głównym celem tego typu zajęć jest przetrenowanie oraz utrwalanie procedur wdrażanych w przypadku wystąpienia realnego kryzysu.

- Szkolenie było merytoryczne i ciekawe. Jako żołnierze OT często bierzemy udział w różnorodnych zajęciach, których celem jest usprawnianie współpracy między służbami w przypadku wystąpienia kryzysu. To ważne zwłaszcza dla nas - żołnierzy pełniących służbę w ramach NZPR, tak naprawdę nigdy nie wiemy, do jakich zadań możemy zostać zadysponowani w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń. Im więcej tego typu zajęć, tym lepiej będziemy mogli pomagać poszkodowanym w przypadku wystąpienia różnego typu zagrożeń - mówi jeden z uczestników zajęć i dodaje: - Oczywiście oprócz merytorycznego wymiaru szkolenia, mogliśmy wejść na pokład śmigłowca ratunkowego. Taka okazja nie zdarza się codziennie.

2 Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza jest jednostką wojskową przeznaczoną do realizacji zadań ASAR na obszarze lądowym RP oraz w obszarze przygranicznym państw sąsiednich.

 

ASAR (Aeronautical Search and Rescue) - służba poszukiwania i ratownictwa lotniczego, zajmująca się w Polsce ratownictwem, przeznaczona jest do poszukiwania i ratowania statków powietrznych znajdujących się w niebezpieczeństwie, udzielania pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych oraz innym osobom poszkodowanym w wyniku zdarzeń lotniczych.