Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kamil de Lellis, prezbiter i zakonnik
Dziś jest: Niedziela, 14 lipca 2024

RADOM

Poszukiwali nocą duszy miasta. Osiedle XV lecia

niedziela, 16 czerwca 2024 10:58 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Odwiedzili II LO im. Marii Konopnickiej, kościół Matki Bożej Miłosierdzia, spróbowali pysznych radomianek, przypomnieli sobie jak to było kiedyś stać w kolejce, weszli do schronu i Radomskiego Centrum Sportu. To wszystko w ramach Anima Urbis 2024, czyli odkrywania duszy miasta. 15 czerwca 2024 roku odbył się nocny spacer po Osiedlu XV lecia.    

Anima Urbis to okazja, by w nocnym klimacie wybrać się na spacer oraz w nietypowy sposób poznawać historię Radomia i odkrywać duszę miasta. Trasa tegorocznego spaceru prowadziła ulicami Osiedla XV lecia. Wszystko zaczęło się w II LO im. Marii Konopnickiej przy ul. Kusocińskiego w Radomiu. Na terenie szkoły były kiedyś wojskowe koszary, straceni zostali także powstańcy styczniowi, wśród nich także płk Zygmunt Chmieleński, którego duch prawdopodobnie krąży korytarzami liceum. Podczas Anima Urbis przywołane zostały nazwiska straconych powstańców, przy kamieniu-pomniku odbył się także Apel pamięci, który przygotowali uczniowie z grupy rekonstrukcyjnej działającej w II LO pod kierunkiem nauczyciela historii Pawła Marca:

Drugim przystankiem Anima Urbis był kościół Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Miłej. Można było się wsłuchać we własną duszę oraz wysłuchać krótkiego koncertu organowego w wykonaniu Grażyny Gospodarczyk:

Potem było bardzo słodko i pysznie. Uczestnicy Anima Urbis degustowali radomianki. Agnieszka Kozicka z Cukierni Wasilewski:

Jak smakowały radomianki?:

Podczas dłuższego przystanku i odpoczynku połączonego z degustacją radomianek prezentowane były slajdy fotografii z różnych okresów budowy i rozwoju Os. XV lecia. Z czym radomianom kojarzy się osiedle?:

Kolejny przystanek przy ul. Kusocińskiego, między wieżowcami, przed kultowym sklepem Aligator - był przypomnieniem czasów PRL i długich kolejek. W zabawny sposób przypomnieli o tym aktorzy Teatru Poszukiwań z Resursy:

Przy rzeźbie Uskrzydlonego ustawionej przy ul. Żwirki i Wigury historię Os. XV lecia przypomniał Marek Ziółkowski autor książki pt: Blokowiska Radomia: 

Potem można było zwiedzić schron w bloku przy ul. Sportowej 2 i dowiedzieć się co powinno się znaleźć w plecaku bezpieczeństwa - instruktaż przeprowadziła Iwona Banasiewicz z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddział w Radomiu:

Ostatnim przystankiem w ramach tegorocznej Anima Urbis, już przed północą było Radomskie Centrum Sportu. O obiekcie usytuowanym na wysokości 183 m n.p.m mówił szef Biura prasowego MOSiR Dariusz Osiej:

Organizatorem nocnego spaceru była Resursa Obywatelska w Radomiu. Niech nam wzrasta dusza miasta!