Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: święci męczennicy Nereusz i Achilles
Dziś jest: Niedziela, 12 maja 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

RADOM

Pamiętajmy o Wyklętych

niedziela, 01 marca 2015 08:49 / Autor:

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości w Radomiu odbędą się dziś i jutro.

 

 

Dziś o godz. 11 władze Radomia złożą kwiaty przy pomniku żołnierzy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” przy ul. Beliny-Prażmowskiego. Następnie odbędzie się złożenie kwiatów na Płycie Straceń na cmentarzu przy ul. Liimanowskiego. Właściwie obchody odbędą się jutro. W południe będzie sprawowana Msza Św. w kościele garnizonowym. Następnie nastąpi przemarsz ul. Żeromskiego, Al. Chrapka, ul. Sienkiewicza, ul. Mickiewicza i Traugutta pod pomnik WiN. Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych im. rtm. W. Pileckiego zaprezentują krótki program artystyczny. Wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia i złożone kwiaty. Do udziału w obchodach zachęca prezydent Radomia Radosław Witkowski. - Historia żołnierzy drugiej konspiracji jest historią tragicznego męstwa i niezgody na narzucenie ustroju komunistycznego. Sam termin „żołnierze wyklęci”, którym są określani, jest bardzo wymowny. Niezależnie od trudnych kart związanych z działalnością drugiej konspiracji, jesteśmy winni pamięć ludziom, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej wbrew wszelkim racjonalnym przesłankom, nawet wtedy, gdy cały świat już o nich zapomniał. Dzisiaj, po latach, przywracamy Im miejsce w historii naszego kraju – mówi prezydent Radosław Witkowski.
Na Marsz w obronie demokracji i wolności mediów zaprasza zaś radomskie Prawo i Sprawiedliwość. Ma on być dedykowany Żołnierzom Wyklętym. Marsz poprzedzi Msza Św. o godz. 14 w kościele Chrystusa Nauczyciela na Plantach. Następnie uczestnicy przejdą przed siedzibę PO przy ul. Zbrowskiej, na koniec złożą kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość u zbiegu ul. Traugutta i Beliny - Prażmowskiego.

Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963. Do podziemia antykomunistycznego przeszli głównie żołnierze AK oraz osoby, które nie chciały pogodzić się ze zmianami politycznymi. W walkach zginęło ponad 8,5 tys. żołnierzy podziemia, 5 tys. skazano na karę śmierci. Ponad 20 tys. poniosło śmierć w obozach i więzieniach. Według szacunków historyków walkę z komunistami mogło podjąć nawet 200 tys. osób. Ostatni z Żołnierzy Wyklętych - Józef Franczak ps. "Lalek" zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w woj. lubelskim 21 października 1963 r.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 r. Pierwszy marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla Żołnierzy Wyklętych, tego dnia w 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.