Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: święci męczennicy Korneliusz, papież, i Cyprian, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 16 września 2024

REGION

Wykopy do średniowiecza

wtorek, 16 maj 2017 15:36 / Autor: Marcin Prejs
Wykopy do średniowiecza
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Rozpoczęły się prace archeologiczne na dziedzińcu opoczyńskiego zamku. Dzięki nim udało się już dotrzeć do śladów średniowiecznych murów miasta, ale nie tylko.

Opoczyński zamek powstał za czasów Kazimierza Wielkiego. Obecnie swoją siedzibę ma tu miejscowe muzeum. Rozpoczęte wczoraj prace badawcze w okolicach zamku prowadzi Zespół Badań Konserwatorskich pod kierownictwem archeologa Błażeja Muzolfa z Lutomierska.

Jak mówi Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, archeologom udało się już dotrzeć do szczątków murów miasta. Widać jak ich fragmenty wychodzą z budynku muzeum. W dalszej części wykopu śladów po murach już niestety nie ma. Prawdopodobnie mieszkańcy Opoczna rozebrali je, gdy potrzebowali budulca na własne domy, wyjaśnia dyrektor.

Już podczas pierwszego dnia prac udało się także odkopać sporo fragmentów ceramiki, wyjaśnia Błażej Muzolf. Głównie są to fragmenty garnków, dzbanów i kafli z XIV – XV wieku.

Jak mówi Adam Grabowski, archeolodzy natrafili również na starsze wykopaliska. To kilkanaście łupków ceramicznych z kultury przeworskiej, które wstępnie datowane są na ok. II wiek naszej ery. Archeolodzy natrafili również na kawałek krzemienia, prawdopodobnie odprysk z narzędzia krzemiennego pochodzącego z neolitu, czyli ok 5 tys. lat przed naszą erą.

Badania archeologiczne poprzedzają prace związane z przebudową dziedzińca opoczyńskiego zamku. Zgodnie z planem ma to być teren odsłonięty, dostępny dla mieszkańców, wyjaśnia burmistrz Opoczna Rafał Kądziela.

Jak dodaje burmistrz, miasto będzie chciało w przyszłości kontynuować prace archeologiczne. Dzięki nim możemy lepiej poznać historię Opoczna, przekonuje Rafał Kądziela.

Prowadzone obecnie prace archeologiczne przy opoczyńskim zamku, siedzibie muzeum, potrwają około dwóch tygodni.