Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: święte męczennice Perpetua i Felicyta
Dziś jest: Niedziela, 07 marca 2021

KULTURA

Nie żyje Tadeusz Lipiec, radomski muzykant. Pogrzeb w środę

niedziela, 09 lutego 2020 14:46 / Autor: Michał Kaczor
fot. muzeumwsiradomskiej.pl
Michał Kaczor

W niedzielę, 9 lutego zmarł Tadeusz Lipiec - muzykant i harmonista kapeli Lipców z Wygnanowa koło Przytyka.

Tadeusz Lipiec urodził się w 1944 roku. Był współtwórcą - wraz z bratem ciotecznym Marianem Lipcem - Kapeli "Lipce".

Debiutował w 1959 roku, ale Kapela "Lipce" zaczęła funkcjonować dopiero w 2005 roku.

Tadeusz Lipiec uczył się grać „ze słuchu”, wspierany radami swojego mentora Stanisława Lipińskiego, sławnego radomskiego organmistrza. Pierwsze kroki stawiał na pożyczonej harmonii trzyrzędowej 24-basowej. Pod koniec trwającej rok czasu nauki dysponował już własnym instrumentem, harmonią trzyrzędową 120-basową. Tadeusz Lipiec bardzo szybko zdobył sobie popularność wśród lokalnej społeczności. Dwa lata po swoim pierwszym występie w roli lidera kapeli stał się jednym z najbardziej pożądanych harmonistów w okolicy. Na stałe związany był z trzema skrzypkami: Janem Ciarkowskim z Potworowa (jedenaście lat), Janem Kocunem z Radomia (dwadzieścia lat) oraz Henrykiem Darbiakiem z Kaszewskiej Woli (dziewiętnaście lat). Doraźnie grywał równieżz pochodzącymi z Przystałowic Małych Piotrem Gacą, jego bratem Janem oraz Janem Kmitą. W latach 70. wychodząc naprzeciw ówczesnej modzie zaczął „dopraszać” do składu kapeli muzykantów grających na perkusji oraz instrumentach dętych. Procesowi zmian ulegał również stopniowo repertuar Tadeusza Lipca, poszerzony o popularne walczyki, tanga i fokstroty. Gust muzyczny kolejnych pokoleń mieszkańców wsi w sposób naturalny wyznaczył kres jego grania na weselach, co miało miejsce w latach 90.

Latem 2017 roku kapela nagrała płytę w studiu Radia Plus Radom, którą wydało Muzeum Wsi Radomskiej.

Kapela "Lipce" była laureatem licznych nagród. W 2018 roku zdobyła Nagrodę im. Oskara Kolberta w kategorii kapela ludowa, a także Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego w 2018 r.. Kapela dwukrotnie zajęła II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (2012 r. i 2016 r.). Dwukrotnie zdobyła również I nagrodę w Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki” w Maciejowicach (2013 r. i 2016 r.) W 2015 roku w tym samym konkursie otrzymała nagrodę główną „Złote Basy”.

Indywidualnym wyróżnieniem Tadeusza Lipca jest stypendium przyznane mu w 2018 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Msza święta pogrzebowa w środę, 12 lutego o godz. 13.00 we Wrzeszczowie koło Przytyka.