Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia:
Dziś jest: 24 października 2020

Kozienice

„Polska nie może stać się powiatem UE” - mówił w Kozienicach Patryk Jaki

sobota, 04 lipca 2020 17:22 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Czy Niemcy dążą do zamknięcia Elektrowni Kozienice? Taki przekaz można było odczytać z wypowiedzi europosła Patryka Jakiego, który w sobotę 4 lipca odwiedził Kozienice.

Patryk Jaki przyjechał do Kozienic, aby zachęcić mieszkańców miasta do głosowania w wyborach prezydenckich na Andrzeja Dudę. W swoim wystąpieniu nawiązał do największego zakładu pracy w regionie, czyli Elektrowni Kozienice. Patryk Jaki przekonywał, że jest ona celem zagranicznych interesów. Jak powiedział, Niemcy stworzyli program pod nazwą Energiewende, który ma uzależnić Europę od źródeł energii opartych na niemieckich technologiach pod pretekstem ochrony środowiska. - Niemcy chcą, aby odejść od tradycyjnej energii, która jest wytwarzana z węgla i atomu […]. Skąd zatem kraje będą brały energię? Albo OZE (odnawialne źródła energii - przyp. Red.), których głównym producentem technologicznym są Niemcy, albo z gazu. Teraz już wiecie po co jest Nord Stream - powiedział Patryk Jaki. - Teraz prawem europejskim wymuszają, żeby wszyscy zrezygnowali z węgla, po to by kupowali gaz od Niemiec lub Rosji, co oznacza, że Elektrownia Kozienice będzie do zamknięcia – dodał:

Ponadto Patryk Jaki stanowczo sprzeciwił się wiązaniu praworządności z funduszami unijnymi. - Takie rozwiązanie byłoby większą zmianą niż wprowadzenie Traktatu Lizbońskiego. Jeżeli Komisja Europejska uzna, że w Polsce naruszana jest praworządność, będą mogli w dowolny sposób zablokować fundusze, które się Polsce należą. Należą nam się, ponieważ Polska wstępując do Unii otworzyła swoje rynki zbytu. Pieniędzy, które trafiły z Unii do Polski jest dwa razy mniej niż popłynęło z Polski do Unii w związku z tym, że skolonizowali oni nasz przemysł spożywczy – powiedział Patryk Jaki. - Polska nie może stać się powiatem Unii, a do tego się to sprowadza – dodał:

Patryk Jaki powiedział co według niego dzieli obecnego prezydenta Polski i jego kontrkandydata w trwających wyborach. - Andrzej Duda jest kandydatem, który stanowczo mówi, że nie możemy się na to zgodzić – podkreślił Patryk Jaki. - Natomiast jego konkurent mówi zupełni coś innego […]. Nie ma przypadku w tym, że niemieckie gazety piszą, że Trzaskowski to najlepszy kandydat na prezydenta Polski – dodał:

W spotkaniu w Kozienicach uczestniczył również poseł Marek Suski, wiceprezes Enei Wytwarzanie Marcin Łukasiewicz, kozieniccy radni oraz przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości z przewodniczącym Arturem Materą. Spotkanie odbyło się pod pomnikiem niepodległości, gdzie Patryk Jaki złożył kwiaty.