Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

Opoczno

Biblioteka w Opocznie ma patrona

sobota, 15 sierpnia 2020 16:37 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

W Opocznie zakończyły się obchody związane z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej. Podczas uroczystości miejscowa biblioteka otrzymała imię Stefana Janasa.

Obchody rozpoczęły się na placu przed budynkiem Muzeum Regionalnego w Opocznie. Tu mieszkańców przywitał Adam Grabowski, dyrektor placówki. Przypomniał m.in., jak ważnym wydarzeniem dla losów Polski była wojna 1920 roku, wojna, w której brali udział także opocznianie.

O wystawie odsłoniętej przed budynkiem muzeum opowiadała Lidia Świątek-Nowicka. Podziękowała ona opocznianom za dokumenty i relacje, dzięki którym powstała prezentowana przed zamkiem ekspozycja.

Kolejnym punktem obchodów było uroczyste nadanie opoczyńskiej bibliotece imienia Stefana Janasa, burmistrza Opoczna, który zginął 100 lat temu na froncie wojny polsko-bolszewickiej. – To nietuzinkowa postać. Jestem bardzo zadowolony, że właśnie Stefan Janas jest patronem naszej biblioteki – mówił Jerzy Misiurski, dyrektor placówki.

Jerzy Misiurski przypomniał także, że to właśnie Stefan Janas zakładał w Opocznie Czytelnię 3 Maja, która dała początek późniejszej bibliotece. Z kolei burmistrz Dariusz Kosno podkreślił, że biblioteka otrzymała patrona chyba najbardziej zasłużonego dla Opoczna.

Opoczyńska książnica oficjalnie funkcjonuje od dzisiaj jako Biblioteka Publiczna im. Stefana Janasa w Opocznie.

Dopełnieniem uroczystości był spacer ulicami miasta śladami wojny polsko-bolszewickiej. – Tych miejsc w Opocznie jest całkiem sporo – podkreślał dyrektor muzeum Adam Grabowski.

W patriotycznych obchodach oprócz władz miasta wzięli także udział przedstawiciele powiatu ze starostą Marcinem Baranowskim i przewodniczącym rady Józefem Rogiem na czele.