Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kierz Niedźwiedzi, Majdów
Dziś jest: Wtorek, 22 czerwca 2021

REGION

Czy powstanie linia kolejowa Grójec - Lotnisko Chopina?

czwartek, 27 sierpnia 2020 11:31 / Autor: Radosław Mizera
foto: plk-sa.pl
Radosław Mizera

Władze Grójca złożyły wniosek do PKP Polskich Linii Kolejowych w sprawie budowy trasy na lotnisko Chopina. - Już przed drugą wojną światową ówczesny burmistrz Tadeusz Olszewski ujął w programie Rozwoju Miasta poszerzenie torów wąskotorowki z Grójca do Warszawy - komentuje burmistrz Dariusz Gwiazda.

Wniosek dotyczy Programu Kolej Plus, której celem jest przywrócenie połączeń kolejowych.

- Komunikacja kolejowa lub szybki tramwaj, to wielka szansa dla rozwoju gminy. Kiedy pojawiła sie możliwość umieszczenia nas na mapie rozwoju PKP wiedziałem, że Grójec nie może być pominięty w programie Kolej Plus. Pracownicy urzędu stanęli na wysokości zadania i przygotowali stosowny wniosek - mówi burmistrz Gwiazda.

Gmina Grójec proponuje budowę 40-kilometrowej linii Warszawa Lotnisko Chopina-Nadarzyn-Grójec. Inwestycja - w przypadku pozytywnej opinii - będzie mogła być sfinansowana w 85 procentach ze środków programu, a w 15 procentach ze środków pochodzących z samorządu.

Dodajmy, że obecnie trwa budowa linii kolejowej Warce-Radom. Odcinek ten będzie w przyszłości częścią trasy biegnącej z Rzeszowa przez Ostrowiec Świętokrzyski, Radom, Grójec do Centralnego Portu Komunikacyjnego.