Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Fatimska              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mnin
Dziś jest: Czwartek, 13 maja 2021

Kozienice

Rozpoczyna się projektowanie budowy nowego mostu na Wiśle

poniedziałek, 25 stycznia 2021 14:30 / Autor: Monika Nowakowska
foto: UM/Kozienice
Monika Nowakowska

W Starostwie Powiatowym w Garwolinie podpisana została umowa na opracowanie dokumentacji projektowej na budowę mostu na Wiśle wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi. W spotkaniu uczestniczyli m.in. burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski, starosta powiatu kozienickiego Andrzej Jung, starosta garwoliński Mirosław Walicki, wójt gminy Maciejowice Tomasz Kwiatkowski, senator Maria Koc oraz podpisujący umowę dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Garwolinie Marek Jonczak.

Zgodnie z założeniami proces projektowy będzie trwał do 2024 roku. Łączna wartość dokumentacji opiewa na kwotę ponad 5 mln zł. Koszty niekwalifikowane ponoszone przez poszczególne samorządy, to koszty związane z budową niezbędnych dróg dojazdowych, w tym przygotowaniem studium korytarzowego i techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z projektem budowlanym, koncepcją programową oraz decyzją środowiskową. Do projektu należy doliczyć koszty nadzoru oraz wykupu gruntów. Wszelkie płatności będą dokonywane sukcesywnie według umownych postanowień – średnio każdy z samorządów przeznaczy na ten cel ok. 1 300 tys. złotych.

- Dwa lata temu cztery samorządy zdecydowały się na współpracę i podpisały stosowne porozumienie widząc szansę, jaką daje rządowy program Mosty dla Regionów. Postanowiliśmy ją wykorzystać. Było wielu sceptyków, wiele niepewności, ale my nie odpuściliśmy. I właśnie dziś została podpisana umowa na projekt - mówi burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski – Wierzę, że nasza determinacja i odważne decyzje przyniosą wiele dobrego dla Gminy Kozienice, gmin i powiatów partnerskich, dla regionu, dla całego Mazowsza i kraju. Jednocześnie mam nadzieję, iż Samorząd Województwa Mazowieckiego zgodnie ze wstępną deklaracją włączy się w tę inwestycję na etapie robót budowlanych - dodaje.

Podpisanie umowy jest częścią bardzo dużego zadania inwestycyjnego pn.: „Budowa mostu na rzece Wiśle pomiędzy m. Antoniówka Świerżowska a m. Świerże Górne wraz z drogami dojazdowymi” realizowanego w ramach rządowego programu „Mosty dla Regionów”, w którym koszty kwalifikowane w 80 % są dofinansowane z budżetu państwa.

Wykonawcą dokumentacji jest Most-Projekt Sp. z o.o. z Poznania. Nadzór nad inwestycją prowadzić będą Mosty – Gdańsk.