Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

Radomskie

Jedlińsk nie zrezygnował ze Ścięcia Śmierci

poniedziałek, 15 lutego 2021 12:16 / Autor: Michał Kaczor
fot. Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Jedlińsk nie zrezygnował z organizacji ścięcia śmierci. Tradycyjne widowisko odbędzie się jednak w formie on-line.

Ścięcie Śmierci to tradycyjne widowisko w Jedlińsku. Zapoczątkowali je żacy ariańscy w XVII wieku. Zwyczaj ten na papier przelał w XIX wieku ks. Jan Kloczkowski.

- Całe widowisko odnosi się do historii naszej miejscowości. Jest wspomniana szkoła ariańska, prawo miecza, które Jedlińsk kiedyś posiadał - mówi Agnieszka Gryzek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku.

- Ludzie chcą się pozbyć zła, chcą żyć w dobrobycie, chcą być szczęśliwi, a śmierć symbolizuje wszelkie zło - tłumaczy Agnieszka Gryzek.

W tym roku widowisko odbędzie się, ale w innej formie. Władze gminy zdecydowały o przeniesieniu Ścięcia Śmierci do internetu.

- Pandemia zmusiła nas do tego, że Kusaki 2021 będą w formie on-line. Na kanałach YouTube będzie można oglądać obrzęd w innej formule. Nie chcemy zamykać pewnego rozdziału. Chcemy kontynuować tradycję - mówi wójt Kamil Dziewierz.

Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku ogłosiło konkurs na najciekawsze przebranie kusakowe. Zdjęcia należy przesyłać 16 lutego.

Na 13:00 zaplanowana jest transmisja aktu przejęcia władzy, a o 15:00 odbędzie się widowisko obrzędowe. Więcej informacji na stronie http://www.scieciesmierci.pl

Legenda głosi, że dawno temu w zapustny wtorek ludność miasteczka została poruszona wiadomością przyniesioną przez kościelnego Kantego. Twierdził on, że śmierć upiła się i zgubiła kosę na okolicznych łąkach - jest więc niegroźna. Mieszkańcy Jedlińska ruszyli, by ją pojmać. Następnie doprowadzili przed sąd, który wydał wyrok - śmierć będzie ścięta. Po jej pogrzebie odbyła się zabawa.