Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Elżbieta z Schönau, dziewica i zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Odrowąż, Mroczków
Dziś jest: Piątek, 18 czerwca 2021

Kozienice

Mural 3D upamiętni bitwę pod Kozienicami

czwartek, 10 czerwca 2021 12:04 / Autor: Kamil Zapora
Kamil Zapora

Mija 365 lat od bitwy pod Kozienicami z czasów potopu szwedzkiego – potyczki mało znanej, ale kluczowej w polsko-szwedzkim konflikcie. Trójwymiarowe malowidło ma o niej przypominać mieszkańcom i turystom.

Bitwa pod Kozienicami stoczona 6 kwietnia 1656 roku była preludium do bitwy pod Warką, która odbyła się dzień później. Mówi Krzysztof Zając z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych:

Jak mówi Krzysztof Zając, bitwa była przełomem w wojnie polsko-szwedzkiej:

Co ciekawe bitwę pod Kozienicami odnajdziemy w powieści Henryka Sienkiewicza „Potop”, ale nie tylko:

Bitwa miała miejsce nad Jeziorem Kozienickim, które wtedy znajdowało się poza granicami miasta, stąd nazwa potyczki. Polskim orężem dowodził Stefan Czarniecki. Został on uhonorowany w Kozienicach poprzez wybór jego osoby na patrona I Liceum Ogólnokształcącego.

Wkrótce wspomnienie bitwy będzie również zapisane, a raczej namalowane na bloku przy ulicy Kopernika 12. Powstanie tam pierwszy w regionie mural 3D. Mówi burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski:

Uroczyste odsłonięcie muralu zaplanowano na 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego. Jak zapowiada burmistrz, temu wydarzeniu będzie towarzyszyć odpowiednia oprawa:

Gmina Kozienice i Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych otrzymały na ten cel 75 tysięcy złotych z Ministerstwa Obrony Narodowej, co stanowi najwyższe dofinansowanie w kraju w tym konkursie.