Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

REGION

Odwiedziliśmy szkołę dla drzew

czwartek, 29 lipca 2021 11:19 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Obecnie mało który proces na naszej planecie dzieje się bez udziału człowieka. Nawet lasy dawno utraciły swój pierwotny charakter, a ich obecny skład i kształt jest dziełem ludzkich rąk. Większość drzew, które spotkamy w przyszłości będzie pochodzić z leśnych szkółek takich jak ta w Przejeździe w Puszczy Kozienickiej.

W leśnictwie Przejazd niedaleko Pionek znajduje się szkółka leśna Nadleśnictwa Kozienice, której opiekunem jest Krzysztof Kozicz. Szkoła kojarzy nam się z miejscem, gdzie nabywamy pierwsze życiowe doświadczenia, poznajemy świat, uczymy się. Natomiast szkółka leśna jest miejscem gdzie z nasion powstają drzewa i spędzają tu pierwsze lata swojego życia. - Otaczamy nasze drzewka troskliwą opieką, na podstawie naszych doświadczeń i wiedzy prowadzimy zabiegi pielęgnacyjne takie jak usuwanie chwastów, spulchnianie gleby, ochrona przed owadami czy podlewanie - wyjaśnia Krzysztof Kozicz.

Cudowną chwilą dla każdego szkółkarza jest wiosna kiedy kolejne rzędy zazieleniają się od młodych drzewek, choć bywają też trudne chwile w życiu szkółki i wtedy trzeba reagować wykorzystując całą fachową wiedzę zebraną przez pokolenia leśników. 

 Szkółkę w Przejeździe opuszcza rocznie około milion drzewek, które rozszerzają bogactwo przyrodnicze Nadleśnictwa Kozienice. Dlatego kiedy spacerując po lesie spotkacie młode drzewko, możecie mieć pewność, że jest ono "wychowankiem" Krzysztofa Kozicza, a całą rozmowę ze szkółkarzem z Przejazdu możecie wysłuchać poniżej: