Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jacek, prezbiter
Dziś jest: Środa, 17 sierpnia 2022

Opoczno

Opocznianie oddali hołd Powstańcom Warszawskim

poniedziałek, 01 sierpnia 2022 12:53 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Opocznianie obchodzą 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Opoczyńskie obchody wybuchu Powstania Warszawskiego otworzyła poranna msza święta odprawiona w kolegiacie św. Bartłomieja pod przewodnictwem ks. Waldemara Guli. Po niej uczestnicy uroczystości przeszli przed Pomnik Wdzięczności, gdzie wiązanki kwiatów składali przedstawiciele lokalnych samorządów, jednostek i instytucji. Do zebranych zwrócił się Adam Grabowski, dyrektor opoczyńskiego muzeum, który przypomniał, że Powstanie Warszawskie było wojskowym przeciwstawieniem się Trzeciej Rzeszy, a politycznym Związkowi Radzieckiemu.

Poseł Robert Telus podkreślał, że walczący w Powstaniu Warszawskim oddawali swoje życie, żebyśmy mogli żyć teraz w wolnym kraju.

Głównym organizatorem obchodów był Powiat Opoczyński. – 1 sierpnia to ważna data dla nas wszystkich – mówił starosta Marcin Baranowski.

Dyrektor muzeum Adam Grabowski przypomniał, że po upadku powstania wielu warszawiaków wypędzonych ze stolicy znalazło schronienie w Opocznie i okolicach.

Jeszcze dzisiaj w ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w kinie MDK będzie można obejrzeć film „Zakazane piosenki”. Projekcja rozpocznie się o godzinie 17. Na film opoczyński dom kultury zaprasza razem z Instytutem Pamięci Narodowej.