Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Saba Jerozolimski, prezbiter
Dziś jest: Wtorek, 05 grudnia 2023

Kozienice

Łowcy meteorów z Kozienic

poniedziałek, 10 października 2022 16:05 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Każdy z nas widząc spadającą gwiazdę marzy o czymś innym, ale jest grupa osób, która chce wtedy tylko jednego – jak najszybciej tę gwiazdę odnaleźć, a w zasadzie meteoryt, który nie raz może być cenniejszy od złota i wcale nie musi chodzić tylko o pieniądze. O tym co czasami, dosłownie może spaść nam z nieba mówiono dzisiaj podczas seminarium meteorytowego w Kozienicach.

Spadające gwiazdy, które raz na jakiś czas rozświetlą nocne niebo to nic innego jak mniejsze lub większe odłamki skalne, od milionów lat przemierzające przestrzeń kosmiczną, którym ziemia akurat stanęła na drodze. Większość z nich jest na tyle mała, że spala się w ziemskiej atmosferze, lecz niektórym udaje się dotrzeć do powierzchni, a wtedy stają się celem łowców meteorytów, takich jak Paweł Zaręba, który w swojej kolekcji ma już ponad 500 okazów kosmicznych kamieni:

Jak się okazuje, meteoryty można znaleźć stosunkowo niedaleko, bo spadki zdarzają się również na terytorium Polski. Jeden z nich, który w zeszłym roku spadł w Wielkopolsce już przysłużył się nauce. Mówi Zbigniew Tymiński z Narodowego Centrum Badań Jądrowych:

Każdemu spadkowi, pod warunkiem, że pogoda temu sprzyja, towarzyszy zjawisko świetlne zwane po angielsku „fireball”, po polsku „bolidem”, a większości ludzi znane pod pojęciem „spadającej gwiazdy”. Od zaobserwowania bolidu do znalezienia meteorytu prowadzi długa i kręta droga - główne narzędzie jakie jest w tym celu wykorzystywane to kamery rozsiane po całej Polsce, każdej nocy przeczesujące niebo, zwane Polską Siecią Bolidową. Pracuje w niej m.in. Artur Jaśkiewicz – absolwent technikum w Kozienicach:

Jedna z kamer znajduje się na dachu Zespołu Szkół nr 1 w Kozienicach, gdzie od 2018 roku działa jedna ze stacji prowadzona przez nauczyciela geografii Mirosława Mazura i jego uczniów. W zeszłym roku dzięki dotacji Enei Wytwarzanie stacja została wyposażona w nowoczesne kamery pozwalające na profesjonalne obserwacje:

Natomiast od trzech lat w Kozienicach Mirosław Mazur organizuje seminaria meteorytowe, a kolejne z nich odbyło się właśnie dzisiaj w Centrum Kulturalno-Artystycznym. Prócz osób, które na co dzień zajmują się badaniem meteorów i meteorytów swoją prelekcję wygłosił znany popularyzator astronomii Karol Wójcicki:

Jak się dzisiaj dowiedzieliśmy: tak naprawdę gwiazdy na ziemię nie spadają, ale za to kawałki Marsa lub Księżyca jak najbardziej. Pomyślmy o tym kiedy następnym niebo nad nami przetnie rozżarzona wstęga.

A. Kosztowniak pod info