Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

Kozienice

Nad Jeziorem Kozienickim poczuliśmy się dziś jak nad Niemnem

sobota, 09 września 2023 16:44 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej to lektura tegorocznego Narodowego Czytania. W Kozienicach trudno o lepsze miejsce na wspólne czytanie tej powieście niż nabrzeże miejscowego jeziora, które odwiedziliśmy z mikrofonem Radia Plus Radom.

To co przez uczniów bywa uważane za zmorę, jest w rzeczywistości jednym z największych atutów i znaków rozpoznawczych prozy Orzeszkowej. Mowa o rozbudowanych opisach przyrody i krajobrazów roztaczających się nad rzeką Niemen. Pozytywistyczna pisarka malowała słowem, a uczestnicy Narodowego Czytania w Kozienicach też malowali tylko, że pędzlem na płótnie. Była to kontynuacja cyklu warsztatów malarskich organizowanych przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kozienice z Marcinem Fołdą – malarzem z Inowrocławia:

Przypominamy, że w pierwszym spotkaniu warsztatowym udział wzięli m.in. podopieczni Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Kociołkach pod Kozienicami i Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Wsi. Również dzisiaj nad jeziorem placówki te miały swoich reprezentantów. O tym, że malowanie ma właściwości terapeutyczne posłuchacie TUTAJ, natomiast jak przekonuje kierownik COM Anna Kwaśnik, również czytanie może służyć do tego celu:

Z kolei z dyrektor Biblioteki w Kozienicach rozmawialiśmy o samej lekturze Narodowego Czytania 2023. Jak przekonuje Monika Piórecka – pomimo że od napisania „Nad Niemnem” minęło już ponad 130 lat, książka wciąż pozostaje aktualna:

Piękna lektura to nie jedyna atrakcja jaka czekała na nas dzisiaj nad jeziorem. Dla zebranych zagrali uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach, można było upleść własny wianek, stworzyć spersonalizowaną torbę na zakupy, czy własnoręcznie przygotować pamiątkową przypinkę. Ponadto osoby, które przyniosły swój egzemplarz „Nad Niemnem” mogli wzbogacić ją o oryginalną pieczątkę Prezydenta RP przygotowaną i przysłaną do Kozienic specjalnie na Narodowe Czytanie. Na zakończenie czekała niespodzianka – rejs po Jeziorze Kozienickim łodzią typu bat.

W sumie przez cały dzień mieszkańcy Kozienic przeczytali dziewięć wybranych fragmentów książki. Patronem medialnym Narodowego Czytania w Kozienicach było Radio Plus Radom.