Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

Przysucha

Jubileuszowy i rekordowy festiwal w Odrzywole

poniedziałek, 20 listopada 2023 12:41 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Około 400 wykonawców zaprezentowało się w Odrzywole podczas Regionalnego Festiwalu Kapel, Zespołów, Śpiewaków Ludowych, Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń. Impreza przeprowadzona została po raz 15.

Organizowany w Odrzywole festiwal ludowy z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem wykonawców. Początkowo brały w nim udział tylko zespoły i kapele z powiatu przysuskiego, z czasem jednak formuła rozszerzona została także o ziemię opoczyńską i radomską. – W tym roku w naszej imprezie wzięła udział rekordowa liczba uczestników – wyjaśnia wójt Odrzywołu Marian Kmieciak. Jak dodaje, do Odrzywołu przyjechały: 22 kapele, 14 zespołów dorosłych, 4 zespoły dziecięce, 8 solistów i instrumentalistów oraz 9 stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich. – Naszym zamysłem było, żeby podtrzymać tę kulturę ludową, zaprezentować ją młodym mieszkańcom. I chyba to się udało – podsumowuje 15 edycji festiwalu wójt.

Imprezę w Odrzywole uroczyście otworzyli poseł Zbigniew Kuźmiuk oraz starosta przysuski Marian Niemirski, który chwalił inicjatywę festiwalu oraz aktywność ludzi biorących udział w tym przedsięwzięciu.

Wśród młodszych wykonawców pierwszą nagrodę zdobył zespół dziecięcy Papryczki z Potworowa. Do występu przygotował go Marek Gapys.

W gronie dorosłych wykonawców triumfowały: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej oraz Kapela Krzysztofa Wieruszewskiego. – Muzyka ludowa mnie pasjonuje – nie ukrywa Krzysztof Wieruszewski z Ogonowic niedaleko Opoczna. – Gramy, żeby bawić gości i siebie też – dodaje.

W kategorii solistów zwyciężył Bogusław Kuśmierczyk, wśród solistów instrumentalistów pierwszą nagrodę odebrała Barbara Branicka. Impreza w Odrzywole była właśnie okazją do wspólnej zabawy. Zespoły prezentowały się na scenie, ale też bawiły się wspólnie z publicznością.

Podczas festiwalu pierwszą nagrodę za stoisko z tradycyjnymi daniami odebrało KGW Wysokin. Imprezie ludowej w Odrzywole patronowało Radio Plus Radom.