Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Agnieszka z Pragi, ksieni
Dziś jest: Sobota, 02 marca 2024

REGION

Sprowadzenie samochodu z zagranicy – co musisz wiedzieć?

piątek, 09 lutego 2024 15:14 / Autor: Newsroom
Newsroom

(artykuł sponsorowany)

Kupowanie samochodu za granicą to w dalszym ciągu bardzo popularna praktyka. Szukając pojazdu poza granicami kraju, można natknąć się na auta lepiej wyposażone, w dobrym stanie technicznym, a często także tańsze. Zanim wyruszymy na poszukiwania naszego upragnionego samochodu, powinniśmy zdobyć kilka przydatnych informacji na temat spraw formalnych takiego przedsięwzięcia. Co musisz wiedzieć, jeśli chcesz sprowadzić samochód z zagranicy?

Jak wybrać dobry samochód?

Kupowanie używanego samochodu, szczególnie za granicą, to dość duże ryzyko. Żeby je zminimalizować, należy podjąć pewne kroki, dzięki którym uda się potwierdzić legalność danego pojazdu, ale też jego poprawny stan techniczny. Co należy zrobić, aby bezpiecznie kupić auto za granicą? W pierwszej kolejności koniecznie trzeba sprawdzić dokumenty oglądanego samochodu. Należy się przyjrzeć:

  • dowodowi rejestracyjnemu,
  • karcie pojazdu,
  • deklaracji o stanie technicznym,
  • zaświadczeniu o wyrejestrowaniu pojazdu.

 Rzecz jasna dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa najlepiej poddać auto oględzinom w niezależnym serwisie. Fachowcy nie tylko wydadzą swoją opinię w zakresie mechaniki i utrzymania pojazdu, lecz dodatkowo będą mogli udzielić kilku wskazówek na temat dokumentacji pojazdu. Wszystkie powyższy dokumenty są bardzo ważne, aby m.in. rozliczyć podatek akcyzowy – na jego temat przeczytasz w dalszej części artykułu.

Zadbajmy o umowę

Jeśli chcemy uniknąć późniejszych problemów, koniecznie musimy odpowiednio przygotować umowę kupna-sprzedaży pojazdu. Jeśli tylko pojawią się w niej jakieś błędy lub nieścisłości, zarejestrowanie pojazdu w kraju może okazać się niemożliwe. Na początku warto wspomnieć o tym, że umowa powinna być sporządzona w dwóch językach, w tym oczywiście jedna wersja po polsku. Jest to bardzo ważne, gdyż w polskim w urzędzie można złożyć dokumentację jedynie w języku polskim. Jeśli nie zadba się o to już na początku podczas kupowania pojazdu, konieczne będzie poniesienie dodatkowego kosztu związanego z tłumaczeniem umowy już w kraju.

 Co musi znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży pojazdu? Oczywiście podstawą są dane osobowe stron transakcji, lecz oprócz tego umowa musi zawierać wszystkie najważniejsze dane auta, czyli jego rok produkcji, typ i model, numer VIN, przebieg, a także datę pierwszej rejestracji. Warto zadbać o to, aby do umowy dołączony był dokument potwierdzający stan techniczny pojazdu.

W jaki sposób przywieźć zakupione auto do Polski?

Auto wybrane, umowa gotowa, a zatem nie pozostaje nic innego, jak tylko przewieźć samochód do kraju w celu jego rejestracji. Wielu kupujących zastanawia się, w jaki sposób można wwieźć do Polski kupowany za granicą pojazd. Możliwości są dwie, czyli samodzielny przyjazd autem na kołach lub wjazd na lawecie. O czym trzeba pamiętać, decydując się na jedną z powyższych metod? Zdecydowanie najwygodniejsze jest samodzielne wjechanie autem, ponieważ nie wymaga wynajmowania lawety, a także ponoszenia za nią dodatkowego kosztu. Liczyć się jednak trzeba z tym, że do wjechania nowo kupionym pojazdem na kołach trzeba będzie spełnić kilka formalności.

 Podstawą jest wykupienie w kraju, w którym będzie się nabywało pojazd, tymczasowe tablice rejestracyjne, a także krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Pamiętać trzeba, że samodzielny wjazd pojazdem jest możliwy tylko wtedy, gdy poprzedni właściciel nie wyrejestrował pojazdu. W przeciwnym wypadku pozostaje tylko wynajęcie lawety i przewiezienie na niej zakupionego pojazdu.

Formalności niezbędne do zarejestrowania

Bez względu na to, w jaki sposób zakupione za granicą auto dostanie się do kraju, konieczne będzie jego zarejestrowanie, aby można się było nim poruszać po polskich drogach. Jakie formalności należy spełnić przy rejestracji zakupionego za granicą samochodu? Absolutną podstawą jest posiadanie tłumaczeń wszystkich dokumentów.

Swoją wersję w języku polskim musi mieć nie tylko umowa kupna-sprzedaży, lecz także karta pojazdu oraz wszystkie inne dokumenty związane z autem np. potwierdzenie wykonania badania technicznego. Sprowadzenie samochodu z zagranicy wiąże się z koniecznością opłacenia akcyzy. W tym wypadku ma się do czynienia z różnymi stawkami zależnymi od pojemności silnika, a nawet jego typu. Wszystkie przydatne w tym zakresie informacje znaleźć można na stronie internetowej https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/akcyza-za-samochod/630.html.

Warto zgłębić zawarte na niej dane, gdyż w pewnych wypadkach auta mogą być nawet całkowicie zwolnione z akcyzy. Dotyczy to np. pojazdów hybrydowych lub elektrycznych o zwiększonym zasięgu.Po opłaceniu akcyzy kierowca musi tylko wykonać kilka czynności standardowych dla rejestracji auta, które są identyczne dla aut kupowanych w kraju. Chodzi oczywiście o zrobienie badania technicznego, które potwierdza dopuszczenie pojazdu do ruchu, a także złożenie stosownego wniosku rejestracyjnego w urządzenie komunikacji. Na koniec pozostaje już tylko ubezpieczyć samochód i można się nim cieszyć w codziennych podróżach.

(artykuł sponsorowany)