Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: Sobota, 13 lipca 2024

REGION

Na majówkę do lasu

wtorek, 30 kwietnia 2024 09:30 / Autor: Kamil Zapora
ilustracja, fot. Nadleśnictwo Kozienice
Kamil Zapora

Przed nami kilka pogodnych dni wolnych od pracy – wielu z nas zdecyduje się wykorzystać tę okazję i wyjechać poza miejsce swojego zamieszkania. My zaś mamy propozycję dla tych, którzy zostają w domach na majówkę, zwłaszcza w okolicach Kozienic, Pionek, Zwolenia i Radomia.

30 tysięcy hektarów lasów pełnych rezerwatów, ścieżek dydaktycznych, pieszych i rowerowych – Puszcza Kozienicka rozciągająca się od Radomia do Kozienic i od rzeki Radomki do Zwolenia jest miejscem, w którym moglibyśmy spędzić niejeden długi weekend, a wciąż będzie w stanie nas czymś zaskoczyć i zauroczyć. Do jej odkrywania zachęca zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kozienice Artur Mazur:

Dla osób, które nie wyobrażają sobie majówki bez grilla mamy dobrą wiadomość – na terenie Puszczy Kozienickiej znajdziemy miejsca gdzie nie tylko dozwolone jest rozpalanie ognia, ale istnieje nawet przeznaczona do tego celu infrastruktura:

Na wycieczkę do lasu najlepiej wybrać się rowerem lub pieszo, ale istnieje też możliwość dojazdu samochodem. Oczywiście nie wszędzie, ale miejsca postojowe pojazdów są idealną bazą wypadową. Jak zatem odnaleźć te wszystkie ścieżki dydaktyczne, rowerowe, czy piesze, miejsca postoju pojazdów czy miejsca na ogniska? Z pomocą przychodzą aplikacja mobilna i mapy turystyczne:

Na zakończenie ważne ostrzeżenie – najpopularniejszy wśród leśnych turystów wciąż pozostaje rezerwat Królewskie Źródła. Pomimo rozbudowanego parkingu przy drodze dojazdowej do rezerwatu, w okresie takim jak majówka, miejsca postojowe mogą się szybko wyczerpać. Nie usprawiedliwia to jednak pozostawiania samochodów wzdłuż drogi wojewódzkiej 737 na trasie Kozienice-Radom. Zachowanie takie stanowi bowiem duże zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego w tym miejscu. Aby w pełni cieszyć się majowym wypoczynkiem na łonie natury – róbmy to odpowiedzialnie.