Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Siedmiu Świętych Założycieli Zakonu Serwitów Najświętszej Maryi Panny
Dziś jest: 17 lutego 2020

SPORT

VII Półmaraton Radomskiego Czerwca 76'

04 czerwca 2019, 12:51 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

To jedna z najpopularniejszych imprez biegowych w Radomiu i regionie - Stowarzyszenie "Biegiem Radom!" przygotowuje się do VII edycji Półmaratonu Radomskiego Czerwca 76'.Impreza odbędzie się w dniach 15-16 czerwca.

Radomski Półmaraton Czerwca ‘76 to jedna z imprez, która wpisuje się w miejskie obchody 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76'. Jej głównym przesłaniem jest przypominanie mieszkańcom Radomia i biegaczom wydarzeń czerwcowych. - Jest to w pewnym sensie hołd dla bohaterów tamtych czerwcowych wydarzeń, które dały początek demokratycznym przemianom w naszym kraju - mówi prezes Stowarzyszenia „Biegiem Radom!” Tadeusz Kraska:

Tegoroczna impreza potrwa dwa dni. 15 czerwca odbędą się biegi dzieci i młodzieży, a 16 czerwca Radomski Półmaraton Czerwca 76', Bieg Radości oraz Mistrzostwa Lekarzy.

Ze względu na roboty drogowe, trasa półmaratonu będzie się nieco różnić od ubiegłorocznej i odbędzie się o tydzień wcześniej niż w poprzednich latach - dodaje Tadeusz Kraska:

- Najistotniejszą zmianą jest, że nie biegniemy ul. Podwalną, tylko dalej ul. Narutowicza do Limanowskiego, do Wałowej i nie wbiegamy w Rynek. W dalszej części biegu nie wbiegamy w ulicę Kochanowskiego, tylko w Komunalną. Ostatnia zmiana, że biegniemy ul. Puławską, dobiegamy do ul. Okrzei, Giserską i wpadamy na Słowackiego w sąsiedztwie wiaduktu - mówi Tadeusz Kraska.

- W porównaniu do poprzedniego roku jest parę drobnych zmian. W czwartek 20 czerwca jest święto Bożego Ciała. Dlatego postanowiliśmy w tym roku nasz bieg przełożyć o tydzień wstecz w porównaniu do poprzednich edycji. Zobaczymy jak to się przełoży na zainteresowanie. Wysunęliśmy się nieco poza główne obchody wydarzeń czerwcowych w naszym mieście. W ten sposób to powinno się przełożyć na większe zainteresowanie mieszkańców - tłumaczy prezes.

Zmianie uległa również data biegu charytatywnego. - Bieg Radości-Dumne Warchoły, na którym nam bardzo zależy, odbędzie się, tak jak bieg główny 16 czerwca. Chcemy podnieść rangę tego biegu. Jego start nastąpi około 10 minut po starcie biegu głównego. Chcemy zapewnić w ten sposób uczestnikom odpowiednią oprawę, dużą liczbę widzów na trybunach stadionu - dodaje prezes stowarzyszenia.

W organizację Półmaratonu Radomskiego Czerwca ‘76 zaangażowanych będzie kilkuset wolontariuszy, w tym po raz pierwszy seniorzy. - Jesteśmy jednostką pożytku publicznego, a cała nasza impreza opiera się głównie na działaniach wolontariackich. Współpracuje z nami szereg grup w różnym wieku, od szkół podstawowych czy liceów, a w tym roku nowość, bo pomogą nam też emeryci. Około setki wolontariuszy pomaga w zabezpieczeniu trasy, a druga setka pracuje przy obsłudze stolików żywniościowych i nawadniania. Pozostali wolontariusze to tzw. dopingujący, którzy zagrzewają do walki, pozdrawiają uczestników. W tym roku będzie też około siedmiu punktów muzycznych - mowi Tadeusz Kraska:

W zeszłorocznej edycji Półmaratonu Radomskiego Czerwca ‘76 wystartowało ok. 850 osób. - Poziom sportowy dotychczas był bardzo wysoki. Biegnie tu zawsze ścisła czołówka naszego kraju i myślę, że tym razem będzie bardzo podobnie. Biegam w całym kraju i wszędzie jesteśmy rozpoznawalni, każdy zna nasz półmaraton i bardzo chwali. Ja lubię biegać w naszym mieście jest to zawsze priorytet dla mnie - mowi biegaczka Karolina Waśniewska:

W zabezpieczenie imprezy poza służbami mundurowymi zaangażowane też będą zespoły ratownictwa medycznego - mówi prezes Deltamed Dariusz Glegoła:

Trasa półmaratonu będzie monitorowana również przez dwa quady - mówi Arkadiusz Gradowski z lekarskiego WOPR-u:

Zapisy w formie elektronicznej na stronie polmaratonradom.pl trwają do 12 czerwca oraz przed biegiem w dniu imprezy.

Zapraszamy do nas:
stats counter