Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jerzy, męczennik
Dziś jest: Środa, 24 kwietnia 2024

SPORT

Pokonają swoje słabości dla Papieża Polaka

czwartek, 03 października 2019 11:20 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Walcząc z ograniczeniami, upamiętnią św. Jana Pawła II - w Radomiu odbędzie się "II Memoriał Sportowy im. św. Jana Pawła II - osób niepełnosprawnych".

Uczestnicy imprezy w nietypowy sposób oddadzą hołd św. Janowi Pawłowi II. Założeniem zawodów jest przebiegnięcie, przejście oraz przepłynięcie 9 665 długości basenu. Liczba nieprzypadkowa, bo tyle dni trwał pontyfikat Papieża Polaka.

Memoriał ma na celu integrację osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Zawodników wspierają przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych i średnich z Radomia i regionu radomskiego. Jej głównym celem jest jednak promowanie aktywności ruchowej oraz wyrównywanie szans w dostępie do przestrzeni publicznej w obszarze sportu. Założeniem organizatorów jest też aktywizacja nie tylko dzieci i młodzieży, ale i osób starszych pokazując, że dyscypliny, takie jak bieganie czy pływanie oraz kontakt z wodą mogą sprzyjać rehabilitacji, rewalidacji i kompensacji.

- Św. Jan Paweł II kochał sport i skupiał wokół siebie mnóstwo osób chorych i niepełnosprawnych, dlatego pomyśleliśmy, by w ten nietypowy sposób oddać Mu hołd, tym bardziej, że obchodzimy 41. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową - mówi pomysłodawczyni imprezy, prezes Stowarzyszenia "Latorośl" Paulina Zalewska:

W zeszłym roku do rywalizacji stanęło ponad 400 zawodników z Radomia, Kozienic, Starachowic, Drzewicy czy Opoczna. Uczestnicy memoriału pływali łącznie na 11 torach pokonując swoje słabości dla Papieża Polaka. Najmłodszy zawodnik miał niespełna 6 lat, najstarszy prawie 80. Organizatorzy liczą, że i w tym roku zawodnicy nie zawiodą:

Impreza rozpocznie się uroczystą mszą św. o godz. 9:30 w parafii Św. Stefana na Idalinie. Po mszy św. zawodnicy udadzą się na basen Neptun, gdzie uroczyście otwarta zostanie sztafeta pływacka dla osób niepełnosprawnych. Potem zawodnicy przeniosą się do sali sportowej PSP nr 4, gdzie przebiegną dystans równy liczbie dni pontyfikatu papieża, czyli 9 665 m.

Impreza odbędzie się 23 października. Zapisy prowadzone będą do 14 października. Szczegóły na www.memorialpapieski.pl.

Zawody zorganizowały Stowarzyszenie "Latorośl" oraz Caritas Diecezji Radomskiej we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Publiczną Szkołą Podstawową Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi i parafią pw. św. Stefana w Radomiu.

Memoriał został dofinansowany z Ministerstwa Sportu i Turystyki RP.