Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

SPORT

Karol Adamski powraca na Manaslu

piątek, 25 sierpnia 2023 12:56 / Autor: Wojciech Sałek
foto: Wojtek Sałek/Radio Plus Radom
Wojciech Sałek

Manaslu pod względem wysokości to ósmy szczyt świata. Dla himalaistów to 8 163 m n.p.m. do zdobycia. I już niedługo będzie tego chciał dokonać Karol Adamski: alpinista, himalaista, podróżnik z Radomia, który już rok temu mierzył sie z tą górą. Cała wyprawa ma trwać około 1,5 miesiąca a rozpoczyna się wylotem z Radomia 28 sierpnia.

Rok temu było już blisko, aby zdobyć Manaslu, ale plany grupy wspinaczkowej pokrzyżowały lawiny, które zeszły po intensywnych opadach śniegu.

Po powrocie Karol Adamski w Radiu Plus Radom powiedział: "Zła pogoda towarzyszyła nam od samego początku. Dobre nastroje były od momentu, kiedy doszliśmy do obozu trzeciego i tam zanocowaliśmy. Po tym mieliśmy satysfakcję, że zeszliśmy do bazy i byliśmy pierwszym zespołem, który przespał tam całą noc".

Ale przed Karolem Adamskim już nowe wyprawa na Manaslu, o czym rozmawiał z nim Wojtek Sałek:

Podczas wrześniowego meczu Radomiak - Puszcza Niepołomice, odbędzie się kwesta na rzecz tej wyprawy na Manaslu.

 

Karol Adamski: alpinista, himalaista, podróżnik, przewodnik górski. Posiada ponad 20 lat doświadczenia górskiego, a od ponad 10 lat uczestniczy jako lider wypraw w górach wysokich. Wielokrotnie zdobywał szczyty: Korony Ziemi Elbrus, Kazbek, Mont Blanc, Kilimandżaro (25 razy), Aconcagua, Chimborazo, Antisana, Cotopaxi czy Matterhorn, Ama Dablam.

Jako pierwszy Polak zdobył szczyt Cayambe - wulkan ekwadorski. Wspinał się na 4 kontynentach: w Himalajach, Andach, Kaukazie, Alpach, Górach Afryki, Dolomitach, Taurach. Był również odpowiedzialny za akcję ratunkową w Andach w 2017 roku, gdzie dzięki niemu przeżyli wszyscy uczestnicy wyprawy. Wprowadził na górskie szczyty ponad kilkuset pasjonatów. Działa również charytatywnie i promując Polskę oraz rodzinne miasto Radom na całym świecie.