Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Maria od Krzyża Helena MacKillop, zakonnica
Dziś jest: 08 sierpnia 2020

Audycje Radiowe

Gzowice bez szkoły?

wtorek, 19 lutego 2019 09:40 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Najprawdopodobniej jeszcze tylko do końca tego roku szkolnego będzie funkcjonowała Publiczna Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Gzowicach. Jutro radni gminy Jedlnia-Letnisko będą głosować uchwałę o zamiarze likwidacji placówki.

Szkoła w ubiegłym roku świętowała 100-lecie istnienia. Pierwsze lekcje w Gzowicach odbywały się w wynajmowanych u mieszkańców wsi izbach. Szkoła była z pewnością realizacją ich marzeń i wskaźnikiem rozwoju. Jaki jest zatem problem? Demografia i idące za nią pieniądze. W tym roku szkolnym w szkole tej pobiera naukę 27 uczniów. Klasy liczą po 4-5 uczniów. Co prawda oddziały przedszkolne liczą aż 41 dzieci, ale gmina wskazuje na to, że rodzice po edukacji przedszkolnej wybierają inną placówkę dla swoich dzieci. Nie pomaga także to, że część dzieci, zamieszkujących w obwodzie gzowickim, uczęszcza do innych szkół.

Władze gminy zdecydowały o rozpoczęciu procedury likwidacji szkoły. W środę zajmą się tym radni, powiadomieni zostaną rodzice jak i kurator oświaty. Uczniowie mają od przyszłego roku szkolnego kontynuować naukę w podstawówce w Słupicy. Znajduje się ona kilka kilometrów od szkoły w Gzowicach. Jak powiedziała nam Krystyna Słyk, kierownik referatu edukacji, kultury i sportu w Urzędzie Gminy Jedlnia-Letnisko uczniowie będą mieli zapewniony dojazd do nowej szkoły. Pracownicy szkoły w Gzowicach mogą liczyć natomiast na pracę w innych placówkach oświatowych gminy.

Rozmowa z Krystyną Słyk, kierownik referatu edukacji, kultury i sportu w Urzędzie Gminy Jedlnia-Letnisko.

Plany likwdacji szkoły spotkały się ze sprzeciwem części rodziców i społeczności szkolnej. Utworzony został profil fb - Nie dla likwidacji szkoły w Gzowicach.

Zapraszamy do nas: