Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Poniedziałek, 04 marca 2024

Historia

Nasz czas - Kronika strajku w WSI w Radomiu

czwartek, 30 listopada 2023 07:48 / Autor: Wojciech Sałek
foto: Wojtek Sałek/Radio Plus Radom
Wojciech Sałek

Strajk okupacyjny w radomskiej Wyższej Szkole Inżynierskiej rozpoczął się 26 października 1981 a zakończył go stan wojenny wprowadzony 13 grudnia tegoż roku. Był on najdłuższym ze wszystkich ówczesnych strajków w PRL i trwał 49 dni. Stał się on początkiem ogólnopolskiego strajku środowisk akademickich. Przystąpiło do niego 70 procent uczelni w całym kraju.

Powodem do rozpoczęcia strajku była sytuacja w Wyższej Szkole Inżynierskiej, kiedy władze mianowały rektora Michała Hebdę bez wymaganych procedur, łamiąc zawarte porozumienia. Jak strajk rozpoczął się, kto do niego przystąpił, jaki miał przebieg a także jaka publikacja powstaje o tamtych wydarzenia - o tym opowiedział gość Radia PLUS Radom, Jacek Mężyk - Stowarzyszenie Październik'81 w Radomiu, z którym rozmawiał Wojtek Sałek:

Po 2 latach starań 13.12.2023 r., w rocznicę zakończenia strajku akademickiego w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu i wprowadzenia stanu wojennego ukaże się publikacja dokumentów strajkowych p.t. : "Nasz czas-Kronika strajku pracowników i studentów w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu".

Celem publikacji jest przywrócenie pamięci o tym najdłuższym w PRL proteście i jego bohaterach. Strajk poza realizacją ideałów „Solidarności" miał za cel wzmocnienie prawa do samorządności, poszerzenie swobód oraz odnowę moralną środowiska akademickiego, będącego naturalną bazą rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. W efekcie protestu, w ramach wspierających działań „Solidarności" akademickiej oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów, stanęło ponad 80 ośrodków akademickich w całym kraju a w akcji okupacyjnej wzięło udział ponad 100 tys. strajkujących pracowników i studentów.

Publikacja będzie zainaugurowana we współpracy z Archiwum Akt Nowych w Warszawie a następnie nastąpi prezentacja publikacji na wybranych uczelniach w całym kraju.

Wydawcą publikacji jest Archiwum Akt Nowych w Warszawie wraz z Fundacją Nowe Drzewo Życia.