Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024

Historia

Jan Rogowski „Czarka”, cichociemny od "Ponurego"

czwartek, 04 stycznia 2024 19:08 / Autor: Wojciech Sałek
foto: IPN
Wojciech Sałek

W tym dniach minęła kolejna rocznica, gdy Gestapo aresztowało go 3 stycznia 1944 roku, w zasadzce na moście na Pilicy w Białobrzegach, Jana Rogowskiego ps. „Czarka”, cichociemnego zastępcy dowódcy Jana Piwnika „Ponurego”.

Jan Rogowski uczestniczył w wielu akcjach dywersyjnych, uwolnieniowych i zaopatrzeniowych, m.in.:

- 1 stycznia 1943 roku został wyznaczony na zastępcę dowódcy grupy uderzeniowej na więzienie w Pińsku. W ramach akcji przeprowadzonej 18 stycznia odbito bez strat własnych więzionych oficerów „Wachlarza”,
- akcje przerzutowe żołnierzy, broni, wyposażenia i gotówki między Warszawą a Zgrupowaniem „Ponurego”,
- dwie akcje dywersyjne na pociągi niemieckie: w nocy z 2 na 3 lipca 1943 roku na pociąg między Suchedniowem i Łączną i w nocy z 12 na 13 lipca tego roku pod Łączną. W czasie tej akcji był ciężko ranny.

Gestapo aresztowało go 3 stycznia 1944 roku, w zasadzce na moście na Pilicy w Białobrzegach. Przewieziono go do siedziby Gestapo w Radomiu. W czasie przesłuchań, mimo tortur, nikogo nie wydał. 16 lutego został skazany na karę śmierci i tego samego dnia rozstrzelany.

Marek Pietruszka z Instytutu Pamięci Narodowej - Delegatura w Radomiu opowiedział nam historię Jana Rogowskiego. Z naszym gościem rozmawiał Wojtek Sałek:

Audycje powstają we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej - Delegatura w Radomiu.