Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski
Dziś jest: Piątek, 03 maja 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Otwórzmy się na drugiego człowieka!

poniedziałek, 09 października 2017 22:11 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Abp Grzegorz Ryś gościł w Parafii Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu w ramach trwającego od soboty Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. której przewodniczył abp Ryś. W homilii poruszył trudny temat miłości i miłosierdzia okazanego nieprzyjacielowi. - Dacie sobie pomóc waszemu wrogowi? - pytał arcybiskup:

Po Eucharystii przyszedł czas na rozmowę z wyjątkowym gościem. Abp Grzegorz Ryś jest autorem książek: „Inkwizycja”, „Celibat”, „Mandatum: to czyńcie na moją pamiątkę (J 13, 1-20)”, „Ecce homo”, oraz „Siedem słów Chrystusa”. Jednak poruszane tematy wybiegały dalej, niż tytuły publikacji. Jednym z zadanych przez prowadzącą spotkanie Joannę Nagay pytań było pytanie o powrót współczesnych chrześcijan do Słowa Bożego i przetwarzanie Go w rzeczywistości. - Najważniejsza jest decyzja, żeby słuchać. Każdy robi to po swojemu. Klucz jest jednak jeden: żeby tak czytać Pismo, by usłyszeć Słowo. - odpowiedział arcybiskup:

W trakcie spotkania poruszony został również temat dekalogu. Arcybiskup Ryś wytłumaczył, jak przekładać przykazania, które dobrze znamy z teorii na praktykę - naszą codzienność. - Kiedy człowiek powie Bogu "Tak", to się w jego życiu zaczyna zmiana. To od człowieka zależy decyzja. - podkreślił arcybiskup:

Wśród poruszanych tematów nie mogło zabraknąć zagadnień związanych z obchodzonym rokiem św. Brata Alberta oraz rokiem miłosierdzia, który przeżywaliśmy poprzednio. W odpowiedzi na pytanie, jak wygląda praktyka miłosierdzia i jak powinna ona wyglądać arcybiskup apelował, byśmy nie zamykali się na potrzeby drugiego człowieka. I nie chodzi tu tylko o potrzeby materialne, ale także o obecność, czas, a czasem kilka zdań wymienionych z samotnym sąsiadem. - Cały paradoks naszej kultury polega na tym: mamy wszystkie narzędzia komunikacji i zero komunikacji między ludźmi:

Po spotkaniu abp Grzegorz Ryś pobłogosławił wiernych. Uczestnicy prosili również o autografy i osobiście mogli podziękować za spotkanie. - To było niesamowite przeżycie - mówili po wyjściu z kościoła:

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej trwa. Program wydarzeń na kolejne dni:

10 października – wtorek17.00 – Miejska Biblioteka Publiczna – ul. Piłsudskiego; wernisaż wystawy Łukasza Babuli pt. „Portret Sacrum” - fotografie z I Komunii Świętej

11 października – środa 18.00 – Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” - ul. Malczewskiego; wernisaż wystawy fotografii Wojciecha Stana poświęconych klasztorom Mniszek Benedyktynek. Zaraz po wernisażu spotkanie z siostrą Małgorzatą Borkowską OSB - znawczynią historii życia zakonnego, tłumaczką, pisarką, także książek dla dzieci i literatury fantastycznej

12 października – czwartek 11.00 – Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” - ul. Malczewskiego; przegląd teatrów amatorskich. Wystąpią: Teatr Scene z KLO im. św. Filipa Neri w Radomiu, Teatr „Scena II LO” z Liceum im. M. Konopnickiej oraz Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” z Szydłowieckiego Centrum Kultury „Zamek”

14 października – sobota 19.00 - Oratorium przy Kościele Matki Bożej Królowej Świata – ul. Grzybowska; koncert zespołu Exodus

15 października – niedziela 18.00 – Kościół Matki Bożej Miłosierdzia – ul Struga; Msza Święta, a po niej koncert Moniki Świostek z zespołem.